✈ Polski Instytut Sztuki Filmowej odrzucił wniosek o dofinansowanie filmu o Smoleńsku ☚◙◙◙◙

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ, ■ różne by Maciejewski Kazimierz on 27 lutego 2014

Film Antoniego Krauze pt. „Smoleńsk” nie otrzyma dofinansowania z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Okazuje się, że komisja, w której zasiadał m.in. ostro krytykujący produkcję  o katastrofie smoleńskiej Jerzy Stuhr, odrzuciła wniosek o przyznanie dofinansowania.

– Projekty filmowe były oceniane w dwuetapowym systemie oceny eksperckiej. W jego prace, jako liderzy stałych komisji eksperckich, zaangażowali się rekomendowani przez środowisko filmowe twórcy reprezentujący różne gusta, poruszający się w różnych estetykach filmowych i reprezentujący różne pokolenia filmowe. Komisje I etapu rekomendują najbardziej interesujące projekty do oceny w II etapie przez Komisję składającą się z liderów wszystkich komisji I etapu – informuje w oficjalnym komunikacie Agnieszka Odorowicz, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Z informacji wPolityce.pl wynika, że komisja odrzuciła wniosek o dofinansowanie filmu „Smoleńsk” stosunkiem głosów 5:1. Za odrzuceniem wniosku opowiedzieli się: Jerzy Stuhr, Jerzy Skolimowski, Anna Kazejak-Dawid, Sławomir Fabicki oraz Grzegorz Łoszewski (reprezentujący Roberta Glińskiego). Jedynie Sylwester Chęciński opowiedział się za przyznaniem dofinansowania na produkcję filmu.

– W bieżącej sesji do drugiego etapu zostało skierowanych 16 wniosków o dofinansowanie oraz jeden o wydanie listu intencyjnego. (…) Producenci ubiegali się w sumie o 48,97 mln zł. Biorąc pod uwagę ograniczone środki finansowe, eksperci zdecydowali o dofinansowaniu sześciu projektów filmowych na łączną kwotę 15,5 mln zł, w tym dwóch debiutów i jednego filmu drugiego. Dodatkowo, dwa projekty ocenione pozytywnie otrzymały listy intencyjne w łącznej wysokości 4,5 mln. zł, w tym jeden, który ubiegał się o środki finansowe na produkcję, ale ze względu na ich wyczerpanie otrzymał jedynie list intencyjny. Dwa projekty zostały skierowane do poprawek – informuje dyrektor PISF.

W gronie filmów fabularnych, którym komisja przyznała dofinansowania znalazły się filmy: „Nienawiść” Wojciecha Smarzowskiego (4 mln zł), „Ekscentrycy” Janusza Majewskiego (3 mln), „Anatomia zła” Jacka Bromskiego (2,5 mln), „Rosa” Denijala Hasanovica (2 mln), „Chemia” Bartosza Prokopowicza (2 mln) oraz „Prosta historia o morderstwie” Arkadiusza Jakubika (2 mln). Filmy Bartosza Konopki i Filipa Bajona skierowano do poprawek.

pisf.pl, niezalezna.pl, wpolityce.pl
fot. mat. pras.

Możliwość komentowania ✈ Polski Instytut Sztuki Filmowej odrzucił wniosek o dofinansowanie filmu o Smoleńsku ☚◙◙◙◙ została wyłączona

%d blogerów lubi to: