Stara moskiewska metoda. Jeśli pozwolą Rosji na bezkarność, to trzeba zadać pytanie: jak wiarygodne są gwarancje niepodległości udzielone przez NATO Polsce? ☚◙◙◙◙

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 3 marca 2014

Metoda stosowana przez Kreml nie zmienia się a wszystko wskazuje na to, że wciąż jest skuteczna. Najpierw był Karabach, później Abchazja i Osetia oraz Naddniestrze. Wszystko po to, by wyłączyć kolejne państwa postsowieckie z marzeń o niepodległości i niezawisłości od Moskwy.

Rosyjska dyplomacja i agentura odnoszą kolejne sukcesy. Wydawałoby się, że na stare triki nikt nie da się już nabrać. Tymczasem Rosji prostymi chwytami udaje się manipulować opinią publiczną. Gorzej, że również politycy dają się zapędzać do narożnika. Metoda ustępstw jest przez Rosję zawsze odczytywana jako słabość.

Dzisiaj Rosja próbuje zdestabilizować Ukrainę. Rolę gruzińskiej Cchinwali ma odegrać Krym. Jedynie twarde stanowisko władz Ukrainy i poparcie rządów państw demokratycznych może uratować pokój i ukrócić imperialistyczne zapędy Moskwy. Żadnego zgniłego kompromisu. Trzeba pamiętać, że Rosja atakuje tam, gdzie nie jest pewna zdecydowanego oporu. Gdyby ukraiński batalion rakietowy otoczony przez wojsko rosyjskie zagroził skierowaniem wszystkich rakiet na rosyjski port wojenny w Sewastopolu i odpaleniem ich w odpowiedzi na pierwszy wystrzał ze strony rosyjskiej, Rosjanie by odstąpili.

Obecnie jedynie twarde stanowisko USA i państw UE może uratować pokój. Pamiętać należy przestrogę Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi w 2008 r. Jeśli nie obronimy Ukrainy, to Rosja będzie miała apetyt na państwa bałtyckie, Polskę i wreszcie całą Europę. Ukraina rezygnując z broni atomowej dostała gwarancje niepodległości i całości terytorium. Gwarantami były USA, Wielka Brytania i Rosja. Jeśli pozwolą teraz Rosji na bezkarność, to trzeba zadać pytanie: jak wiarygodne są gwarancje niepodległości udzielone przez NATO Polsce, Litwie, Estonii, Łotwie i innym krajom?

Artykuł ukazał się na SDP.PL.

Jadwiga Chmielowska • wpolityce.pl
Jadwiga Chmielowska, działaczka opozycji niepodległościowej, Członek Zarządu Regionu Śląsko -Dąbrowskiego „Solidarności” w latach 1980-81, jedna z przywódców podziemia solidarnościowego, ścigana od 13 grudnia 1981 do sierpnia 1990r listem gończym. Z wykształcenia mgr inż. elektronik, dziennikarz. Była dziennikarka TVP a obecnie publicystka, Skarbnik Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, v-ce przewodnicząca Federacji Mediów Niezależnych i Przewodnicząca Ruchu Edukacji Narodowej. Mieszka na Śląsku.

fot. Kremlin.ru

Reklama

Możliwość komentowania Stara moskiewska metoda. Jeśli pozwolą Rosji na bezkarność, to trzeba zadać pytanie: jak wiarygodne są gwarancje niepodległości udzielone przez NATO Polsce? ☚◙◙◙◙ została wyłączona

%d blogerów lubi to: