☞ Jaruzelski nietykalny ■■■■■■

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 18 marca 2014

– biegli uznali, że autor stanu wojennego nie może być sądzony

Biegli zdecydowali, że stan zdrowia gen. Wojciecha Jaruzelskiego nie pozwala na sądzenie go za wprowadzenie w Polsce w 1981 r. stanu wojennego oraz w sprawie masakry robotników Wybrzeża w grudniu 1970 r. Opinia lekarska w tej sprawie wpłynęła już do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Rzecznik sądu Agnieszka Domańska poinformowała, że stwierdzone przez lekarzy schorzenia w dalszym ciągu uniemożliwiają udział oskarżonego w rozprawach. Za trzy miesiące sąd ponownie podda sprawę analizie pod kątem możliwości uczestnictwa Jaruzelskiego w rozprawach.

W lipcu 2013 r. sąd postanowił, aby biegli zakładu medycyny sądowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego po badaniach Jaruzelskiego orzekli, czy zdrowie pozwala mu na udział w rozprawach i pod jakimi warunkami. Z powodu niedawnej hospitalizacji gen. Jaruzelskiego, kilka razy zmieniano termin jego badań.

Katowicki IPN – który oskarżał w sprawie stanu wojennego – wystąpił w lipcu 2013 r. do sądu, aby zlecił weryfikację poprzednich opinii, zgodnie z którymi Jaruzelski nie może uczestniczyć w procesach sądowych ze względu na stan zdrowia. Wniosek skierowano po obchodach 90. urodzin generała w warszawskim hotelu z udziałem jubilata. Jaruzelski zapewniał, że wróci na ławę oskarżonych, jeśli lekarze uznają to za możliwe.

Jaruzelski jest oskarżony przez IPN o kierowanie zbrojnym związkiem przestępczym, który bezprawnie przygotowywał i wprowadził w Polsce 13 grudnia 1981 r. stan wojenny (grozi za to do 10 lat więzienia). W oddzielnym procesie stoi też pod zarzutem kierowania masakrą robotników na Wybrzeżu w grudniu 1970 r. (grozi za to dożywocie).

Przypominamy, że już latem 2011 r. biegli lekarze uznali, że przez co najmniej 12 miesięcy Wojciech Jaruzelski nie może uczestniczyć w obu procesach – jego sprawy wówczas formalnie zawieszono. W połowie 2012 r. zespół biegłych lekarzy różnych specjalności orzekł, że Jaruzelski jest trwale niezdolny do udziału w procesach.

PAP, niezalezna.pl
fot. EAST NEWS

Reklama

Możliwość komentowania ☞ Jaruzelski nietykalny ■■■■■■ została wyłączona

%d blogerów lubi to: