☞ Co stało się z Polakami po „Solidarności” ☚◙◙ przeczytaj

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 26 marca 2014

Ludzie zawsze wchodzą w interakcje między sobą i podejmują wspólnie decyzje. Sukces zależy od gęstości i intensywności takich interakcji i relacji spolecznych.

„Solidarność” była wspaniałym, podziwianym przez cały świat ruchem, do Gdańska i Komisji Krajowej przybwały pielgrzymki z różnych stron świata, w tym z demoludów, a działacze związkowi udzielali wywiadów na prawo i lewo żądnym sensacji dziennikarzom zagranicznym. Sądzę, że stąd wzięły się rozmaite problemy natury psychologicznej wśród działaczy, bo najpierw uderzyła im do głowy woda sodowa a potem stan wojenny wpędził ich w kompleksy. Podobne kompleksy dotknęły także znaczną część społeczeństwa. Czyżby te kompleksy tłumaczyły obecny marazm ?

W międzyczasie w krajach byłego obozu socjalistycznego zaszły znaczne zmiany. Węgrzy, pod wodzą Orbana, dokonują radykalnej zmiany systemu. Ukrańcy zorganizowali Majdan, który całkowicie wywrócił europejską geopolitykę i wróży koniec imperialnym ambicjom Rosji. Polacy tymczasem nie potrafią się zorganizować, popadli w neokolonialne uzależnienie i nie potrafią wyzwolić się z marazmu. Czym to wytłumaczyć ?

W gruncie rzeczy sprawa wydaje się banalnie prosta. Odłóżmy tu na bok czynniki destruktywne związane z dziedzictwem komuny. Zacznijmy od prostej teorii, która może nam wytłumaczyć sukces Solidarności. Ludzie zawsze wchodzą w interakcje między sobą i podejmują wspólnie decyzje. Sukces zależy od gęstości i intensywności takich interakcji i relacji spolecznych. Sukces Solidarności wynikł ze struktury zatrudnienia, która umozliwiała takie interakcje. Oczywiście niezbędne tu było także doświadczenie polityczne nabyte przez czterdzieści lat komuny. Ludzie byłi zintegrowani formalnie w dużych zakładach pracy i wystarczyła iskra, by zorganizować się spontanicznie wokół pewnych wartości.Takiej iskry dostarczył JPII i kryzys gospodarczy.

Od tego czasu, po transformacji ustrojowej i zmianach struktury gospodarczej, które doprowadziły do likwidacji przemysłu, zabrakło środowisk i warunków do społecznej integracji i interakcji na dużą skalę. Polacy nie mają tradycji integrowania się i interakcji na dużą skalę w jakichś konkretnych obszarach. Konsumpcjonizm zaś preferował skrajny indywidualizm i egoizm. Jedyny obszar stanowiący pozytywny punkt na tej pustyni społecznej to imprezy futbolowe służące jako płaszczyzna integracji dla kibiców. Ale władza postkomunistyczna czyni wszystko by do tej integracji nie dopuścić. Stąd ten marazm.

zetjot • niepoprawni.pl
fot. facebook

Reklama

Możliwość komentowania ☞ Co stało się z Polakami po „Solidarności” ☚◙◙ przeczytaj została wyłączona

%d blogerów lubi to: