☞ Pamiętają o ANNIE SOLIDARNOŚĆ ☚◙◙◙◙ polecam

Posted in ■ aktualności, ■ historia, Walentynowicz Anna by Maciejewski Kazimierz on 28 marca 2014

W Gdańsku przy grobie Anny Walentynowicz – legendarnej współzałożycielki NSZZ Solidarność, postawiono obelisk upamiętniający tragiczne okoliczności jej śmierci w katastrofie smoleńskiej.

Obelisk powstał z inicjatywy członków Trójmiejskiego Społecznego Komitetu na Rzecz Uczczenia Pamięci Anny Walentynowicz oraz przyjaciół zmarłej.

Na monumencie umieszczono napis:
„Pamięci Anny Walentynowicz. Matki Solidarności, która zginęła 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu w Smoleńsku, w czasie służby Ojczyźnie, w drodze do Katynia”.

Obelisk umieszczono przed grobem Anny Walentynowicz, który znajduje się na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku-Wrzeszczu tuż przy ścieżce cmentarza.

Pamiątkowy kamień poświęcony zostanie 12 kwietnia 2014 roku podczas ósmej już wspólnej modlitwy w intencji śp. Anny Walentynowicz i wszystkich Ofiar katastrofy smoleńskiej. Modlitwa rozpocznie się o godzinie 16.00 przy Krzyżu, na cmentarzu centralnym „Srebrzysko” a poprowadzi ją ks. Jarosław Edward Piotrowski z parafii Niepokalanego Serca Maryi w Gdyni Karwinach.

Przyjaciele śp. Anny Walentynowicz zapraszają również na Mszę św. w intencji wszystkich Ofiar katastrofy smoleńskiej 6-go kwietnia 2014 r. na godzinę 9.00 do Kolegiaty – kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku Wrzeszczu przy ul. Zator–Przytockiego 3.

Pierwszy pogrzeb bohaterki Solidarności odbył się 21 kwietnia 2010 roku. Drugi na gdańskim cmentarzu Srebrzysko w dniu 28 września 2012.

W grudniu 2013 r. „Gazeta Polska” ujawniła, że dokumentacja przypisana do osoby pochowanej po ekshumacjach w grobie Anny Walentynowicz nie dotyczy bohaterki „Solidarności”. Co więcej, spośród 24 rosyjskich dokumentacji medyczno-sekcyjnych dotyczących 24 kobiet, które zginęły na pokładzie tupolewa, żadna nie opisuje śp. Anny Walentynowicz. Oznacza to, że już drugie ciało, które miało należeć do śp. Anny Walentynowicz, to inna ofiara katastrofy smoleńskiej.

Do tej pory nie wiadomo gdzie spoczywają zwłoki bohaterki Solidarności.

Magda Piejko • niezalezna.pl
fot. Beata Kuna

Reklama

Możliwość komentowania ☞ Pamiętają o ANNIE SOLIDARNOŚĆ ☚◙◙◙◙ polecam została wyłączona

%d blogerów lubi to: