Odszyfrowany (polski) przełom ■

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 31 Maj 2014

MSZ odtajnił i w przyszłym tygodniu opublikuje 53 szyfrogramy, które w 1989 roku wysyłano z Polski do placówek dyplomatycznych, by poinformować dyplomatów o sytuacji politycznej w kraju. „Rzeczpospolita” poznała część tych szyfrogramów.

– W szyfrogramach okólnych kierowanych do placówek dyplomatycznych znajdowały się wytyczne, w jaki sposób prezentować wydarzenia w Polsce. Wykorzystywane były one w czasie akcji propagandowych. Szyfrogramy pisane były językiem nomenklatury partyjnej – mówi w rozmowie z „Rz” Piotr Długołęcki, historyk MSZ.

W tamtych latach resort dyplomacji rocznie wysyłał ok. 10 tys. szyfrogramów, a z placówek dyplomatycznych otrzymywał ich ok. 20 tys. Odtajnione szyfrogramy dotyczą okresu od stycznia do czerwca 1989 roku.

Przewidywania dotyczące rozwoju sytuacji w Polsce znalazły się w ostatnim zdaniu odtajnionego okólnika z 27 stycznia 1989 roku.

Magdalenka - Walesa Michnik Kiszczak

Tego dnia – przypomina gazeta – nastąpił przełom w zakulisowych rozmowach prowadzonych w Magdalence przez gen. Czesława Kiszczaka, ministra spraw wewnętrznych, z liderem podziemnej „Solidarności” Lechem Wałęsą.

Kilka dni później rozpoczęły się obrady Okrągłego Stołu.

okragly_stol_damazy_kwiatkowski_pap600

W dniu rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu, czyli 6 lutego 1989 roku, depeszowano do placówek, że „finalnym wynikiem obrad ma być deklaracja wyborcza, zawierająca główne założenia wyborów do sejmu, a przede wszystkim zobowiązująca uczestników do niekonfrontacyjnego ich przeprowadzenia„. W depeszy ujawniano kulisy rozmów.

Z kolei 13 lutego 1989 roku szef MSZ Tadeusz Olechowski dawał dyplomatom wskazówki, jak za granicą informować o obradach Okrągłego Stołu – czytamy w „Rz”.

Rzeczpospolita, wp.pl
fot. arch.; Damazy Kwiatkowski / PAP

Możliwość komentowania Odszyfrowany (polski) przełom ■ została wyłączona

%d blogerów lubi to: