■■ Rosja przeprowadziła udaną próbę rakiety balistycznej

Posted in ■ aktualności, ■ różne by Maciejewski Kazimierz on 10 września 2014

Rosja przeprowadziła w środę udaną próbę międzykontynentalnej rakiety balistycznej Buława do przenoszenia ładunków nuklearnych — poinformował rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony gen. Igor Konaszenkow.

12-metrowy pocisk wystrzelono na Morzu Białym z okrętu podwodnego o napędzie atomowym „Władimir Monomach”. Zgodnie z planem pocisk trafił w poligon Kura na Kamczatce.
Była to pierwsza rakieta wystrzelona z „Monomacha”.

Rosja planuje przeprowadzić dalsze próby Buławy jeszcze w październiku i listopadzie
— zapowiedział dowódca rosyjskiej marynarki wojennej admirał Wiktor Czirkow.

„Władimir Monomach” to okręt klasy „Borej” (Boreasz), określanej też jako projekt 955. Pierwsza jednostka tej klasy – „Jurij Dołgoruki” – weszła do służby w styczniu 2013 roku.

W 2020 roku okręty klasy „Borej” mają stanowić podstawę morskich rosyjskich strategicznych sił jądrowych. Trwa już budowa czwartej takiej jednostki – „Kniaź Władimir”. Jest to już zmodernizowana wersja okrętu – projekt 955A.

Okręty te są uzbrojone w 16 rakiet balistycznych na paliwo stałe Buława (według klasyfikacji NATO – SS-NX-30), zdolnych do przenoszenia do 10 samonaprowadzających się na cel głowic nuklearnych na odległość ponad 8 tys. km. Jednostki projektu 955A będą uzbrojone w 20 rakiet Buława.

Testy tego pocisku, będącego odpowiednikiem wystrzeliwanej z wyrzutni lądowych rakiety Topol-M, rozpoczęły się w grudniu 2003 roku. Kilka z nich się nie powiodło.

PAP, wpolityce.pl
fot. wPolityce.pl (Okręt podwodny „Władimir Monomach”)

Reklama

Możliwość komentowania ■■ Rosja przeprowadziła udaną próbę rakiety balistycznej została wyłączona

%d blogerów lubi to: