■■ Ponad tysiąc polskich gangów

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 29 września 2014

Dziś polscy gangsterzy częściej chodzą w białym kołnierzyku niż z pistoletem. Na ich działalności tracimy wszyscy.

Polscy gangsterzy coraz częściej zajmują się trudnymi do wykrycia przestępstwami ekonomicznymi

Według szacunków MSW w Polsce w 2013 r. działało ponad tysiąc zorganizowanych grup przestępczych. Coraz więcej z nich – już ponad 40 proc. – zajmuje się przestępczością ekonomiczną. Atrybutem polskiego przestępczy powoli przestaje być pistolet, a zaczyna być biały kołnierzyk – pisze „Rzeczpospolita”.

Na czym gangi zarabiają najwięcej? Przede wszystkim na wyłudzeniach VAT, ale również na przestępstwach ubezpieczeniowych, wyłudzeniach kredytów, unijnych dotacji lub zdobywaniu zleceń w ustawianych przetargach. Polscy bandyci na masową skalę produkują też nielegalne papierosy (przeznaczone często na rynek zachodni) czy alkohol. Nasz kraj jest również jednym z czołowych w Europie producentów amfetaminy. Działania gangsterów są prowadzone na masową skalę i zorganizowane w profesjonalny sposób. Z tego rodzaju przestępczością bardzo trudno walczyć, gdyż często jest ona powiązana z legalnym biznesem.

Na ekonomicznej działalności przestępców tracą wszyscy Polacy. Na skutek prowadzonych przez gangi interesów budżet państwa traci każdego roku miliardy złotych (tylko w zlikwidowanych latem przez CBŚ halach jednego z gangów znaleziono towar, na którym budżet tracił 70 mln. zł!). To pieniądze, które mogłyby zasilić służbę zdrowia , szkolnictwo czy remonty infrastruktury transportowej. Kto pokryje te straty? Podatnicy (czyli my), albo nikt.

Rzeczpospolita, gosc.pl
Henryk Przondziono / Gość

Reklama

Możliwość komentowania ■■ Ponad tysiąc polskich gangów została wyłączona

%d blogerów lubi to: