■■ Bronisław Komorowski odznaczył szpiega

Posted in ■ aktualności, ■ różne by Maciejewski Kazimierz on 21 października 2014

„Za wzorowe wykonywanie obowiązków w służbie państwa”

Zaledwie dwa miesiące przed zatrzymaniem za szpiegostwo ppłk Zbigniew J. został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego – informuje Nasz Dziennik.

Z okazji Święta Wojska Polskiego podejrzany o szpiegostwo na rzecz Rosji ppłk Zbigniew J. otrzymał od prezydenta złoty Medal za Długoletnią Służbę. To nagroda za – „wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie państwa”. I to nie koniec honorów, jakie spotkały go s dniu święta. W MON bowiem domniemany szpieg został wyróżniony tytułem honorowym Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej z odznaką II stopnia.

Ponoć te wyróżnienia miały być elementem prowadzonej z nim gry, a zostały mu przyznane, by nie podejrzewał, że jest rozpracowywany. Tak przynajmniej dziś twierdzą polskie władze.
Jak przypomina ND, podpułkownik Zbigniew J. był starszym specjalistą w oddziale kultury i oświaty departamentu wychowania i promocji obronności MON. Często uczestniczył w oficjalnych uroczystościach z udziałem wojska. Reprezentował departament także podczas wydarzeń o charakterze historyczno-edukacyjnym. Stąd też wystąpienia na forum publicznym nie były mu obce. 13 sierpnia, to właśnie on zabierał głos w imieniu odznaczonych.

Nasz Dziennik informuje też, że oprócz funkcji reprezentacyjnych podpułkownik zajmował się też tematyką wychowania i dyscypliny w wojsku, a także koordynował wojskowy telefon i skrzynkę zaufania. Mimo, że sam nie miał dostępu do najbardziej wrażliwych danych, to z racji długoletniej pracy dysponował sporą wiedzą i kontaktami, które mógł przekazywać wywiadowi rosyjskiemu.

Drugi z zatrzymanych szpiegów to Stanisław S., posiadający rosyjskie i polskie obywatelstwo. To były już współpracownik jednej z warszawskich kancelarii prawnych, specjalizujący się w tematyce inwestycji, infrastruktury i nieruchomości. Publikował też artykuły na łamach „Krytyki Politycznej”, dwumiesięcznika „Nowa Europa Wschodnia” oraz „Tygodnika Powszechnego”.

Jak przypomina gazeta ujawnienie szpiegów prawdopodobnie będzie skutkowało wydaleniem rosyjskich dyplomatów, którzy z nimi współpracowali. Wygląda jednak, że decyzje w tej sprawie szybko nie zapadną, bo – jak zaznaczył wczoraj Rafał Trzaskowski, wiceminister spraw zagranicznych – takie działania są związane z dalszymi krokami prokuratury, które doprowadzą do wyjaśnienia sprawy.

Podejrzani o szpiegostwo dla rosyjskich służb ppłk Zbigniew J. i prawnik Stanisław S. zostali zatrzymani w środę, w piątek sądy przychyliły się do wniosków prokuratur o zastosowanie wobec nich tymczasowego aresztu. Stanisław S. usłyszał zarzut pracy na rzecz obcego wywiadu, za co grozi mu od roku do 10 lat więzienia. Zbigniewowi J. zarzucono udział w działalności obcego wywiadu przeciw Rzeczypospolitej Polskiej. Przestępstwo to zagrożone jest karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.

NASZ DZIENNIK, wpolityce.pl
fot. Jacek Bednarczyk / PAP

Reklama

Możliwość komentowania ■■ Bronisław Komorowski odznaczył szpiega została wyłączona

%d blogerów lubi to: