■■ Szwecja wykryła drugą łódź podwodną!

Posted in ■ aktualności, ■ różne by Maciejewski Kazimierz on 26 października 2014

Zrywa współpracę z Rosją i grozi użyciem siły

„Uważam za w pełni uzasadnione użycie przez nas siły. Nie zazdroszczę tym, którzy obecnie znajdują się na naszych wodach terytorialnych” – zagroził głównodowodzący sił zbrojnych Szwecji Sverker Goranson, komentując wtargnięcie rosyjskiej łodzi podwodnej w pobliże Sztokholmu. Tymczasem okazuje się, że tajemnicze okręty „rozmnożyły się” – obecnie są już dwa.

Szwecja stwierdziła aktywność na swoich wodach jeszcze jednej łodzi podwodnej – podaje gazeta SVD, powołując się na dowództwo sił zbrojnych. „Odnotowaliśmy obecność dwóch obiektów. Nasze obserwacje są niezwykle interesujące. Nadal badamy sytuację” – oświadczył cytowany przez gazetę admirał Anders Grenstad. Podejrzane obiekty leżą na dnie w odległości kilkuset metrów od siebie i nie ruszają się. Szwedzki admirał poinformował, że w miejscu, gdzie prawdopodobnie znajdują się okręty podwodne, skoncentrowane są znaczne siły szwedzkiej floty.

Władze Szwecji unikają jednak oficjalnego stwierdzenia, że tajemnicze okręty podwodne, których szukają już od sześciu dni na swoich wodach w Archipelagu Sztokholmskim, należą do Rosji. Pokazują natomiast fotografie, na których widać okręty podwodne na chwilę przed zanurzeniem. Mówią także o nagranym sygnale SOS wysłanym przez rosyjską łódź podwodną do bazy w Kaliningradzie.

Przypomnijmy, że władze Rosji zaprzeczają jakoby jakiekolwiek ich okręty znajdowały się na szwedzkich wodach terytorialnych i uległy tam awarii. Wysłały jednak w rejon zdarzenia specjalistyczny okręt ratunkowy. Zdaniem ekspertów, poszukiwane jednostki mogą być niewielkimi rosyjskimi łodziami podwodnymi z 10-osobową załogą, przeznaczonymi do celów dywersyjno-szpiegowskich, w tym przerzucania grup zwiadowczych na terytorium wroga.

Niewykluczone, że Rosja zdecyduje się poświęcić ich załogi, aby uniknąć wyłowienia tych jednostek i tym samym – kompromitacji na arenie międzynarodowej. W czasach ZSRR rosyjskie dowództwo postąpiło podobnie z załogą okrętu podwodnego, który utknął na wodach USA. Nawet po wydobyciu ciał marynarzy Kreml zaprzeczał wtedy jakoby byli to Rosjanie.

Tymczasem szwedzki rząd oświadczył, że nie zamierza kontynuować współpracy wojskowej z Rosją. „Rosyjska armia zachowuje się prowokacyjnie w regionie Bałtyku, mają miejsce naruszenia terytorium państw regionu” – napisano w uzasadnieniu rządowej decyzji. Dwa dni temu rosyjski samolot zwiadowczy Ił-20 wtargnął m.in. w przestrzeń powietrzną Estonii.

Władze w Sztokholmie postanowiły także w jak najkrótszym czasie zwiększyć potencjał obronny kraju – znacznie podwyższony zostanie budżet wojska i opracowany nowy model myśliwca Gripen.

nr2.com.ua, kresy24.pl

Reklama

Możliwość komentowania ■■ Szwecja wykryła drugą łódź podwodną! została wyłączona

%d blogerów lubi to: