■■ Afera FOZZ – Z polski wywieziono ponad 5 mld

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 2 grudnia 2014

Grzegorz Żemek, dyrektor generalny Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego w rozmowie z „Wprost” ujawnia mechanizm jaki stał za działaniem FOZZ. 

800px-United_States_one_dollar_bill_reverse-600x267

– Centrale handlu zagranicznego gromadziły złotówki i miały prawo zamienić je na dewizy i importować. Ale niestety nie mogły, bo nie było dewiz, więc zaczęły każda na własny rachunek wywozić pieniądze za granicę po to, żeby mieć rezerwę na zewnątrz – opisuje sytuację z przełomu lat 80-tych i 90-tych Żemek w rozmowie z Tomaszem Sekielskim.

Porozmawiajmy o sprawach, o których nikt nie chce słuchać. Grzegorz Żemek jest przedstawiany jako główny aferzysta początków III RP. Co się wówczas wydarzyło? Pan twierdzi, że problemy się zaczęły, gdy chciał pan sięgnąć po pieniądze, które centrale handlu zagranicznego miały na zagranicznych kontach.

Zgadza się, to zresztą w sądzie podkreślałem od samego początku. Sytuacja była następująca: Bankowi Handlowemu – to był jedyny bank w latach 90., a właściwie 80., który miał prawo do rozliczania transakcji handlowych – brakowało pieniędzy. Brakowało pieniędzy, bo one pochodziły głównie z eksportu, a właściwie jedynie z eksportu. Brakowało ich, bo eksport był niewystarczający na pokrycie importu, więc zlecenia składane przez centrale handlu zagranicznego nie były wykonywane. Centrale gromadziły złotówki i miały prawo zamienić je na dewizy i importować. Ale niestety nie mogły, bo nie było dewiz, więc zaczęły każda na własny rachunek wywozić pieniądze za granicę po to, żeby mieć rezerwę na zewnątrz. Te pieniądze najczęściej były umieszczane na szyfrowych kontach należących do central handu zagranicznego.

Czyli szwajcarskie banki?

Nie, cały świat. Szwajcaria to mit.

I jakie sumy wywieziono?

Ja wiem o pięciu miliardach dolarów. Wiem, bo brałem w tym udział, pokazywałem, jak takie konta założyć.

Pięć miliardów dolarów?!

Tak, ale to nie jest pewna suma, bo o wszystkim nie wiem.

Czyli mogło być więcej?

Na pewno było więcej.

I co dalej z tymi pieniędzmi się działo?

Te pieniądze były pożyczane z tych kont przez centrale handlu zagranicznego, czyli one pożyczały same sobie. To znaczy ich spółki córki zagraniczne pożyczały.

Kto wymyślił ten mechanizm?

Każda centrala próbowała robić to po swojemu, później zaczęto to porządkować.

Ale kto porządkował?

No, między innymi ja.

I kto jeszcze?

Powiedzmy: służby.

Służby specjalne, tak?

Tak jest. Zaczęto porządkować, żeby nikt nie robił tego na własną rękę.

Grzegorz Żemek, główny bohater „afery FOZZ”, na przełomie lat 80-tych i 90-tych zajmował stanowisko dyrektora generalnego Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego. W 2005 roku po długim procesie został skazany na karę 9 lat pozbawienia wolności za defraudację publicznych pieniędzy przeznaczonych na spłatę długu zagranicznego. W marcu 2013 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie zgodził się na przedterminowe, warunkowe zwolnienie Grzegorza Żemka z więzienia.

Sprawa FOZZ była jedną z największych defraudacji środków publicznych w historii III RP. Według aktu oskarżenia, Skarb Państwa stracił na „aferze FOZZ” co najmniej 119,5 milionów dolarów amerykańskich, 9,6 milionów marek niemieckich, 16,8 milionów franków francuskich, 125 milionów franków belgijskich i 35,9 miliardów starych złotych polskich. Aferze przypisuje się jednak o wiele większe straty, niż zostało to ujęte w oskarżeniu.

Tekst pochodzi z tygodnika „Wprost”

ruch-obywatelski.com

„Oszołom” [Michał Falzmann, Afera FOZZ] (1995) Jerzy Zalewski (63m52s)

youtube

Reklama

Możliwość komentowania ■■ Afera FOZZ – Z polski wywieziono ponad 5 mld została wyłączona

%d blogerów lubi to: