■■ Pomnik „ANNY SOLIDARNOŚĆ” w Gdańsku ? ■■■

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ, Walentynowicz Anna by Maciejewski Kazimierz on 5 lutego 2015

Zarząd Stowarzyszenia „Godność” podjął inicjatywę budowy pomnika Anny Walentynowicz.

Ma stanąć na skwerze przy ul. Grunwaldzkiej, który od kwietnia 2014 roku nosi jej imię.

Jak relacjonują przedstawiciele Stowarzyszenia ʺGodnośćʺ, w rozmowie z prezydentem Pawłem Adamowiczem otrzymali obietnicę, że miasto sfinansuje koszta projektu i zagospodarowania terenu.

Projekt pomnika wybrano w porozumieniu z panem Januszem, synem zmarłej w katastrofie smoleńskiej współzałożycielki NSZZ Solidarność.

Realizacji artystycznej projektu podjął się Stanisław Milewski, znany m.in. jako autor pomnika Jana Pawła II i Ronalda Reagana, znajdującego się w przymorskim parku.

Obecnie trwa publiczna zbiórka pieniędzy, które pozwolą na realizację przedsięwzięcia.

– Projekt pomnika przedstawimy w najbliższym czasie do oceny władzom Miasta. Zostanie on odlany z brązu w kwietniu – relacjonują członkowie Stowarzyszenia ʺGodnośćʺ. Koszt monumentu ma wynieść ok. 90 tys. złotych.

– Zwracamy się zatem do byłych i obecnych członków NSZZ Solidarność o wsparcie materialne naszej inicjatywy. Do Zarządu Regionu i Komisji Zakładowych NSZZ Solidarność apelujemy o poparcie i rozpropagowanie idei budowy pomnika – napisali w liście skierowanym do członków NSZZ Solidarność Regionu Gdańskiego.

Odsłonięcie pomnika planowane jest na 15 sierpnia, w rocznicę urodzin Anny Walentynowicz.

Anna Walentynowicz urodziła się 15 sierpnia 1929 roku w Równem. Od 1950 roku związała się ze Stocznią Gdańską, gdzie początkowo była spawaczem. Później z powodu pogorszenia stanu zdrowia pracowała jako operator suwnicy. Współzałożycielka Wolnych Związków Zawodowych (1978).

Jej zwolnienie z pracy w sierpniu 1980 roku stało się jednym z powodów sierpniowych strajków. Internowana w stanie wojennym. Według danych opublikowanych przez gdański oddział IPN inwigilowało ją ponad 100 funkcjonariuszy. Służba Bezpieczeństwa planowała jej zabójstwo poprzez użycie mieszaniny leków.

Zginęła 10 kwietnia podczas katastrofy prezydenckiego Tu-154M w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Przydomek ʺAnna Solidarnośćʺ ze względu na zasługi związane z ideą Solidarności nadał jej Krzysztof Wyszkowski.

Konto budowy pomnika:

PKO Bank Polski SA Nr 95 1440 1387 0000 0000 1733 6797
(z dopiskiem: Pomnik Anny Walentynowicz)

ks. Rafał Starkowicz • gdansk.gosc.pl
fot. Materiały Stowarzyszenia – Wizualizacja projektu pomnika

Pomnik ANNY SOLIDARNOSC w Gdansku

Reklama

Możliwość komentowania ■■ Pomnik „ANNY SOLIDARNOŚĆ” w Gdańsku ? ■■■ została wyłączona

%d blogerów lubi to: