✈■ Rosja rechocze z „nowych ustaleń” o pijanej załodze, Niemcy grają możliwością zamachu. A polskiego państwa nie ma

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 8 kwietnia 2015

Prawie jak kondominium. Łódka nad Wisłą rozhuśtana

O dzisiejszych „nowych stenogramach” opublikowanych przez radio rmf fm napisano wiele. Znaków zapytania, zagadkowych treści i wątpliwości wokół nagrań z tupolewa nie uda się rozstrzygnąć do końca dopóki czarne skrzynki pozostaną w Rosji. A więc smoleńskie przepychanki będą miały kolejne rozdziały.

Z tym większym smutkiem obserwuję niemiecko-rosyjską grę nad polskim dramatem. Oto w kilka chwil po tym, gdy radio rmf fm obwieściło światu komunikat i sugestie o alkoholu na pokładzie, gen. Błasiku w kokpicie i samobójczych ciągotach załogi, rosyjskie media z triumfem zarechotały: A nie mówiliśmy?

Rewelacje radia trafiły jako główny news na stronę rosyjskiej propagandowej agencji RIA Novosti, która – na przykład – w sprawie agresji na Ukrainę kłamie bez mrugnięcia okiem, a równie wiarygodna „„Komsomolskaja Prawda” idzie jeszcze dalej i triumfuje przekazem o pijaństwie na pokładzie, podobnie wygląda przekaz w telewizjach.
CZYTAJ WIĘCEJ: MAK będzie zadowolony. Nowe stenogramy potwierdzają to co ustaliliśmy – media w Rosji reagują na opublikowane dziś „nowe odczyty” czarnych skrzynek Tu-154

Równolegle niemieckie media z dużym entuzjazmem podchwyciły treść nowej książki Jurgena Rotha, w której pojawiają się informacje o raporcie w BND, który miałby świadczyć o scenariuszu zamachu.
CZYTAJ WIĘCEJ:
„Bild”: Czy Moskwa kazała zabić prezydenta Polski? Kolejny niemiecki tytuł zastanawia się nad scenariuszem zamachu w Smoleńsku
„Stuttgarter Zeitung”: Z notatki BND wynika, iż za 10/04 stoi „zmowa wysokich rangą polskich polityków z FSB”. To dlatego ta wrzutka w RMF FM?

Koincydencja czasowa powrotu tematu 10/04 w zagranicznych mediach byłaby nawet zabawna, gdyby nie to, że dotyczy dramatu polskiego państwa. Oto bowiem na naszych oczach rosyjskie media z niemieckimi służbami przeciągają linę i grają – ponad głowami naszych rządzących – w grę, o której nie mamy pojęcia.

Naszych władz oczywiście nie ma. Bronisław Komorowski pytany podczas jego wyjazdu bronkobusem, odparł, że nie zna tematu, na stanowisko Ewy Kopacz nie ma co liczyć, a w polskich mediach trwa festiwal domysłów i hucpiarskich gier. Prokuratorzy rozkładają ręce – i nawet fakt, że po pięciu latach (!) pojawiają się (nagle, w kampanii wyborczej i przed piątą rocznicą 10/04) nowe nagrania i ustalenia nikogo nie dziwi.

Wszystkiego tego dało się uniknąć. Gdyby nasze państwo było silne i z determinacją wyjaśniało przyczyny i pochylało się nad wątpliwościami, gdyby Donald Tusk wraz ze swoją ekipą nie zdezerterowali w Smoleńsku przed profesjonalistami od Putina, gdyby zwrócono się o poważną pomoc do naszych sojuszników na Zachodzie – być może dziś nie musielibyśmy przeżywać tego, co przeżywamy.

Ale skoro reakcją Jerzego Millera – ówczesnego szefa MSW, który miał wyjaśnić przyczyny tragedii – na oddanie śledztwa były takie słowa… I o to właśnie chodziło. My za nic nie odpowiadamy! Nie ponosimy odpowiedzialności za ostateczny raport. Dajemy tylko nasze uwagi końcowe. To dla nas idealny układ…

… to czego mamy oczekiwać?

Nie ufam dziś ani rosyjskim rechotom nad „ustaleniami polskich mediów” o alkoholu na pokładzie i gen. Błasiku w kokpicie. Ale nie mam zamiaru podniecać się publikacjami niemieckich mediów rozważającymi zamach. To najprawdopodobniej również gra – gra w której rykoszetem mogą zostać ujawnione pewne informacje, ale w której jesteśmy tylko przedmiotem. Nie łudźmy się – nikt ani w Berlinie, ani w Moskwie nie będzie walczył o prawdę o tragedii w Smoleńsku.

Jarosław Kaczyński porównał kiedyś Polskę do kondominium niemiecko-rosyjskiego. Spotkało go powszechne oburzenie, zresztą w tym niżej podpisanego. Czy aby na pewno słuszne?

Marcin Fijołek • wpolityce.pl
Dziennikarz wPolityce.pl i tygodnika „wSieci”. Twitter: @marcinfijolek

rys. Andrzej Krauze

Reklama

Możliwość komentowania ✈■ Rosja rechocze z „nowych ustaleń” o pijanej załodze, Niemcy grają możliwością zamachu. A polskiego państwa nie ma została wyłączona

%d blogerów lubi to: