★☭ Czerwonoarmiści spoczną na cmentarzu

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 15 kwietnia 2015

Późnym latem ciała żołnierzy radzieckich zostaną ekshumowane z mogiły w centrum miasta i trafią na cmentarz komunalny.

Kwatera czerwonoarmistów na cmentarzu przy. ul. Rejtana w Nowym Sączu

Szczątki żołnierzy Armii Czerwonej z dziewięciu miejsc Małopolski, w tym z grobu przy Alejach Wolności w Nowym Sączu, zostaną przeniesione na kwaterę wojskową znajdującą się na cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana w Nowym Sączu. – Proces ekshumacji dotyczy 9 miejsc (na terenie 7 gmin). Oprócz Nowego Sącza, groby żołnierzy Armii Czerwonej znajdują się także w gminach: Wieliczka, Lipnica Wielka, Jabłonka, Mogilany, Mszana Dolna i Tymbark – informuje Jan Brodowski, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego.

O dacie przeniesienia poinformował wojewoda małopolski Jerzy Miller w liście do posła Arkadiusza Mularczyka.

– Złożenie szczątków wszystkich ekshumowanych żołnierzy Armii Czerwonej w mogile na kwaterze wojennej znajdującej się na cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana w Nowym Sączu, z zachowaniem ceremoniału wojskowego, planowane jest na przełomie sierpnia i września – zapowiedział wojewoda.

Z apelem o ekshumację szczątków żołnierzy zwrócił się niedawno do wojewody Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

„Przyrzeczenie dokonania tego otrzymaliśmy na publicznej wspólnej konferencji prasowej Pana z Sekretarzem Rady Ochrony Pamięci i Męczeństwa dr Andrzejem Kunertem i prezydentem Nowego Sącza Ryszardem Nowakiem w dniu 11 grudnia 2012 r. Stwierdzamy, że niestety jesteśmy zwodzeni kolejnymi terminami, niedotrzymywanymi od kilku lat” – napisali sygnatariusze Porozumienia.

Kontrowersje wokół pomnika czerwonoarmistów narastały w ostatnim czasie. Podczas demonstracji we wrześniu 2014 roku pomnik został oblany farbą. Interweniowała policja. Zatrzymano wówczas trzy osoby.

Realizacja inicjatywy przeniesienia szczątków żołnierzy oraz rozebrania pomnika wdzięczności Armii Czerwonej trwa już od 20 lat.

sadeczanin.info, tarnow.gosc.pl
fot. KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ / FOTO GOŚĆ

Pomnik ku czci bohaterów Armii Radzieckiej w Tczewie

zburzyc pomniki rosyjskiego okupanta

Reklama

Możliwość komentowania ★☭ Czerwonoarmiści spoczną na cmentarzu została wyłączona

%d blogerów lubi to: