■■ Polscy motocykliści solidarni z „Nocnymi Wilkami”

Posted in ■ aktualności, ■ różne by Maciejewski Kazimierz on 20 kwietnia 2015

„Nie dopuścimy do żadnych awantur, zapewniamy im bezpieczny przejazd i gościnność”

Rosyjscy motocykliści przejadą bezpiecznie przez Polskę – oświadczyli w niedzielę polscy motocykliści, uczestniczący w 12. Motocyklowym Zlocie Gwiaździstym im. Księdza Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego w sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie.

Uczestnicy dorocznej pielgrzymki tradycyjnie rozpoczynają w ten sposób sezon motocyklowy na polskich drogach i modlą się o bezpieczną jazdę. Centralnym punktem dwudniowego spotkania była msza święta, odprawiona w niedzielę w południe przed sanktuarium. Przewodniczył jej metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz, wcześniej metropolita moskiewski, który wygłosił też homilię.

Na zakończenie głos zabrał komandor Rajdu Katyńskiego Wiktor Węgrzyn, który przeczytał rezolucję uchwaloną przez aklamację, nawiązującą do trwającej w Polsce dyskusji w sprawie przejazdu przez Polskę grupy rosyjskich motocyklistów pod nazwą Nocne Wilki.

„My polscy motocykliści zebrani na 12. Zlocie Motocyklowym Jasna Góra 2015 im. ks. Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego, potwierdzamy naszą solidarność ze wszystkimi motocyklistami świata, zapewniamy na terytorium Polski bezpieczeństwo i gościnność. Dziś, kiedy funkcjonariusze gazet i telewizji polskojęzycznych, posługując się kłamstwem, realizując antypolskie cele, rozpętali nieznaną dotychczas w polskiej tradycji, polskiej kulturze nagonkę na naszych gości, motocyklistów rosyjskich, zachęcając wręcz do fizycznej wobec nich przemocy, oświadczamy: motocykliści rosyjscy przez Polskę przejadą bezpiecznie” – napisali motocykliści w rezolucji.

„Nie dopuścimy do żadnych awantur, zapewniamy im bezpieczny przejazd i gościnność, taką jak oni nam od 14 lat zapewniają, motocyklistom Rajdu Katyńskiego i wszystkim naszym wyprawom na Wschód. Rajd rosyjskich motocyklistów z Moskwy do Berlina w 70. rocznicę ich zwycięstwa nad Niemcami, odwiedzający pola bitewne i cmentarze dziadów, ma takie samo znaczenie dla Rosjan, jak Motocyklowy Rajd Katyński dla Polaków” – dodali.

Węgrzyn poprosił o przyjęcie rezolucji poprzez wciśnięcie klaksonów, co motocykliści uczynili. Zapowiedział spotkanie z Rosjanami w dniu 27 kwietnia o godz. 9.00 czasu polskiego na przejściu granicznym Brześć-Terespol. Według jego zapowiedzi, następnie polscy motocykliści mają jechać z Rosjanami przez Polskę – kto będzie mógł na różnych odcinkach.

„Bojkot, atak na rosyjskich motocyklistów, jest wbrew naszej kulturze, jest wbrew naszym obyczajom polskim” – dodał Wiktor Węgrzyn.

Nocne Wilki to klub motocyklowy zaprzyjaźniony z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Poparł m.in. aneksję Krymu przez Rosję. Lider zespołu Aleksandr „Chirurg” Załdostanow znajduje się na amerykańskiej liście osób objętych zakazem wjazdu do USA. Członkowie organizacji pod koniec kwietnia chcą przejechać trasą Moskwa-Berlin, by uczcić 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Zapowiadają, że przejadą z Moskwy przez Mińsk, Brześć, Wrocław, Brno, Bratysławę, Wiedeń, Monachium, Pragę, Torgau do Berlina.

Abp Kondrusiewicz mówił podczas niedzielnej homilii na Jasnej Górze o potrzebie nowej ewangelizacji, która wymaga nowych narzędzi.

„Jest to internet, są to inne środki masowego przekazu, jest to kultura, architektura, piękno, teatr, ale również i sport, sport motocyklowy. Ludzie was na pewno podziwiają, podziwiają wasze umiejętności, brawurę, z jaką jeździcie, ale jeżeli podjeżdżają motocykliści pod kościół, wchodzą do kościoła, na kolanach modlą się, to jest największe świadectwo” – powiedział.

Ks. Zdzisław Peszkowski (1918-2007), sanoczanin, brał udział w kampanii wrześniowej 1939 r. Wzięty do niewoli sowieckiej, był więziony w obozie w Kozielsku, Pawliszczew Borze i Griazowcu. Z Armią Andersa przeszedł szlak bojowy od ZSRR przez Bliski Wschód, Włochy i Anglię. Po II wojnie światowej studiował na Zachodzie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1954 r. Wykładał teologię pastoralną, literaturę i język polski. Opublikował ponad 100 pozycji z zakresu teologii, historii Polski, literatury i filozofii. W połowie lat 90. został kapelanem m.in. Rodzin Katyńskich. Był założycielem i prezesem Fundacji Golgota Wschodu. Walczył o pamięć o pomordowanych przez Sowietów. Dzięki jego staraniom udało się m.in. doprowadzić do końca budowę cmentarzy w miejscu pochówku polskich ofiar w Katyniu, Miednoje i Charkowie.

PAP, wPolityce.pl
fot. pikio.pl

Możliwość komentowania ■■ Polscy motocykliści solidarni z „Nocnymi Wilkami” została wyłączona

%d blogerów lubi to: