■■ Czeka nas emigracyjne tsunami

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 30 kwietnia 2015

Ponad 20 proc. Polaków chce opuścić kraj

Według raportu opublikowanego w tych dniach na portalu workservice.pl aż ponad 20 proc. Polaków aktywnych bądź potencjalnych uczestników rynku pracy jest gotowych wyjechać za granicę jeżeli tylko pojawi się taka możliwość.

Jeszcze bardziej zdeterminowanych jest 6,4% Polaków(a więc około 1,25 mln osób), którzy są zdecydowani wyjechać za granicę w tym roku i to jest aż o 250 tysięcy osób więcej niż w roku ubiegłym.

Głównym powodem deklarowanej emigracji jest chęć osiągania wyższych zarobków (taki powód wyjazdu deklaruje aż 78% badanych), w dalszej kolejności chęć podniesienia standardów życia (44% badanych), wreszcie brak odpowiedniej pracy w Polsce (37% badanych). Przypomnijmy tylko, że jest to niestety kontynuacja procesów emigracyjnych z lat ubiegłych.

Według danych GUS, na koniec 2014 roku poza Polską było 2 miliony 300 tysięcy naszych obywateli, którzy wyemigrowali od momentu otwarcia granic w maju 2004 roku, po wejściu naszego kraju do UE.

Wyjeżdżają głównie ludzie młodzi. Na ponad 2 mln Polaków, którzy opuścili nasz kraj w ostatnich latach, około 1,4 mln to ludzie do 39 roku życia w tym blisko 230 tysięcy to dzieci do 15 roku życia (a więc wyjeżdżają całe rodziny).

Jak wyliczył GUS najliczniejszą grupą pośród ponad 2 mln emigrantów z Polski to ludzie w wieku 25-34 lata, których jest blisko 730 tysięcy, a więc ponad 1/3 wszystkich tych którzy wyjechali z naszego kraju.

Jest to grupa, która rekrutuje się z roczników, w ramach których łącznie w Polsce przyszło na świat 6 milionów 850 tysięcy dzieci, co oznacza, że wyemigrowało z Polski 10,6 proc. wszystkich urodzonych wtedy osób. Ale to niestety nie koniec, niepomyślnych danych związanych z emigracją Polaków.

Według badań prowadzonych z kolei przez prof. Krystynę Iglicką, eksperta polskiego rządu ds. polityki migracyjnej, wyjazdy z Polski, trwają i będą trwały nadal. Według tych badań w kolejnych 5 latach jeżeli nie zmieni się w sposób zasadniczy polityka rządu wobec młodego pokolenia, wyjedzie z Polski na stałe jeszcze przynajmniej od 500 do 800 tysięcy młodych ludzi.

Z przeprowadzonych ankiet wśród ludzi młodych wynika bowiem, że aż 64 proc. z nich uważa, że tylko praca i życie za granicą, stwarza dla nich jakąkolwiek szansę na przyszłość, możliwość założenia rodziny i zdobycia mieszkania. Pozostanie w Polsce nie daje nawet nadziei na osiągnięcie tego wszystkiego w dającej się przewidzieć przyszłości.

Na te nasilające się tendencje emigracyjne nakłada coraz bardziej dramatyczna sytuacja demograficzna. Bowiem ostatecznie w całym roku 2013, urodziło się zaledwie 376 tysięcy dzieci, a więc wprawdzie o 6 tysięcy więcej niż w roku ubiegłym ale to ciągle niestety jest liczba urodzeń na bardzo niskim poziomie. Taka liczba urodzeń jest bowiem o ponad połowę niższa niż w okresie powojennego wyżu demograficznego kiedy rodziło się ponad 700 tysięcy dzieci rocznie (w roku 1951 było to aż 784 tysięcy).

Bardzo niska liczba urodzeń i nasilające się procesy emigracyjne, to swoiste podsumowanie blisko już 8- letnich rządów Platformy i PSL-u.

Zbigniew Kuźmiuk • wpolityce.pl
Dr nauk ekonomicznych, poseł na sejm RP obecnej kadencji, poseł do PE w latach 2004-2009, wcześniej marszałek województwa mazowieckiego, radny województwa mazowieckiego, minister-szef Rządowego Centrum Studiów Strategicznych, wojewoda radomski, nauczyciel akademicki Politechniki Radomskiej, promotor wielu prac magisterskich i licencjackich.

fot. freeimages.com

Reklama

Możliwość komentowania ■■ Czeka nas emigracyjne tsunami została wyłączona

%d blogerów lubi to: