■■ Eksperci wzywają prezydenta do przeproszenia Polaków

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 6 Maj 2015

wzywają go do przeproszenia za określenie Polaków „narodem współsprawców”.

Eksperci w liście skierowanym do prezydenta Bronisława Komorowskiego wzywają go do przeproszenia za określenie Polaków „narodem współsprawców”. Prezydent wypowiedział się w ten sposób w kontekście Holocaustu.

Pismo w tej sprawie trafiło już do Kancelarii Prezydenta. Pod listem podpisali się m.in. były premier Jan Olszewski, sędzia Wiesław Johann, prof. Włodzimierz Bernacki a także Zofia Romaszewska.

Treść listu na konferencji w Sejmie odczytał europoseł Ryszard Czarnecki, przedstawiciel grupy:
“Przypisanie Polakom sprawstwa z zagładzie jest tożsame z tym, co powiedział amerykański urzędnik wysokiego szczebla i co wywołało tak szerokie oburzenie w kraju. Opracowanie przyjęte przez IPN, a także inne poważne prace na temat mordu w Jedwabnem w żadnym razie nie uzasadniają wypowiedzianej przez pana opinii. Zwracamy się więc z apelem, by odwołał pan te słowa i przeprosił wszystkich, które one dotknęły. To są słowa nie tylko nie prawdziwe, ale niegodne głowy państwa. O ile nam wiadomo jest pan jedynym prezydentem w dzisiejszym świecie, który pozwolił sobie obrazić własny na ród obarczając go winami niepopełnionymi, używając retoryki niszczącej jego wizerunek i poczucie własnej wartości”.

Prezydent Bronisław Komorowski, w liście z okazji 70. rocznicy mordu w Jedwabnem podkreślił, że: „naród ofiar musiał uznać tę niełatwą prawdę, że bywał także sprawcą”.

Politycy partii opozycyjnej wskazywali, że tym sposobem Komorowski powiedział to samo, co szef amerykańskiej FBI, który oskarżył nas o współodpowiedzialność za Holocaust. Choć wyraził żal, wciąż za te słowa nie przeprosił.

Radio Maryja
fot. PAP

Reklama

Możliwość komentowania ■■ Eksperci wzywają prezydenta do przeproszenia Polaków została wyłączona

%d blogerów lubi to: