■■ Świat dostrzega wygraną Andrzeja Dudy

Posted in ■ aktualności, ■ różne by Maciejewski Kazimierz on 11 Maj 2015

Reuters: „Szokująca porażka Komorowskiego”, AFP: „Konserwatywny kandydat na czele”

Wszystkie agencje w relacjach z Warszawy podkreślają zaskakujący sondażowy wynik niedzielnych wyborów prezydenckich – zajęcie pierwszego miejsca przez kandydata PIS Andrzeja Dudę przed urzędującym prezydentem Brinisławem Komorowskim. Podkreśla się też duży sukces Pawła Kukiza.

Polski prezydent doznaje szokującej porażki w pierwszej turze głosowania — zatytułowała swoją relację brytyjska agencja Reuters. Amerykańska Associated Press wybija: „Opozycja wygrała pierwszą rundę prezydenckich wyborów w Polsce” a francuska Agence France Presse podkreśla: „Konserwatywny kandydat na czele w pierwszej turze wyborów prezydenckich”. Reuters podkreśla, że batalia o urząd prezydenta jest w istocie próbą generalną przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi, w których Platforma Obywatelska (PO) premier Ewy Kopacz zmierzy się z silnym wyzwaniem opozycyjnego Prawa i Sprawiedliwości (PIS). Dlatego jej znaczenie wykracza poza sam fakt, kto zasiądzie w fotelu szefa państwa.

Brytyjska agencja zauważa, że obecny rząd PO może pochwalić poważnymi osiągnięciami w gospodarce. Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, który uniknął recesji po światowym kryzysie finansowym z 2008 r. Jednak rząd musi stawić czoła narastającemu wśród wyborców pragnieniu zmiany; chcą oni nowych twarzy na szczytach władzy. Dodatkowo rząd stracił w ub. roku swój najsilniejszy atut polityczny w postaci Donalda Tuska, który zrezygnował z urzędu premiera aby objąć czołowe stanowisko w UE. Reuters, podobnie jak rosyjska agencja TASS, zwraca uwagę, że wynik drugiej tury wyborów 24 maja, w duże mierze zależy od tego na kogo zdecydują się głosować wyborcy, którzy oddali swoje głosy na Pawła Kukiza. Zajął on niespodziewanie trzecie miejsce z 20,3 proc. głosów.

Associated Press wyraża pogląd, że sondażowe wyniki niedzielnych wyborów wskazują na wzrastające niezadowolenie społeczne z prounijnego rządzącego establishmentu PO, który sprawuje władzę od 2007 r. To niezadowolenie znalazło swój wyraz w niespodziewanie wysokim poparciu dla gwiazdora punk rocka Pawła Kukiza ostro krytykującego rząd.
Amerykańska agencja podkreśla, że Komorowski, który odmawiał debaty z pozostałymi kandydatami przed pierwszą turą, obecnie sam wezwał Dudę do takiej debaty „o najważniejszych sprawach Polski” i przyznał, że wyniki sondażowe niedzielnego głosowania „są poważnym ostrzeżeniem” dla całego obozu władzy. Agencja przypomina, że w Polsce większość władzy spoczywa w rękach premiera i rządu a prezydent sprawuje głównie funkcje reprezentacyjne. Jednak jest on naczelnym dowódcą sił zbrojnych, ma inicjatywę ustawodawczą i prawo weta wobec uchwalonych ustaw.

Francuska agencja AFP również zwraca uwagę na doskonały wynik „kandydata – kontestatora” Pawła Kukiza, który zaskoczył wszystkich analityków. AFP podkreśla, że przewaga, którą dysponował – według sondaży – Komorowski na początku kampanii, dawała mu podstawy do spodziewania się zwycięstwa w pierwszej turze. Jednak w miarę trwania tej kampanii, podczas której odmawiał on debaty z konkurentami, przewaga ta topniała.

Jak wynika z sondażu Ipsos dla TVP1, TVP Info, TVN24 i Polsat News w drugiej turze wyborów prezydenckich 24 maja zmierzą się Andrzej Duda i Bronisław Komorowski. Kandydat PiS dostał w niedzielnych wyborach 34,5 proc. głosów, a obecny prezydent – 33,1 proc. Trzeci wynik w wyborach – 20,5 proc. – uzyskał Paweł Kukiz, a na dalszych miejscach znaleźli się Janusz Korwin-Mikke – 3,5 proc., Magdalena Ogórek – 2,4 proc., Adam Jarubas – 1,6 proc., Janusz Palikot – 1,6 proc., Grzegorz Braun – 1,1 proc., Marian Kowalski – 0,8 proc., Jacek Wilk – 0,6 proc., Paweł Tanajno – 0,3 proc.
Frekwencja w niedzielnych wyborach, według Ipsos, wyniosła 48,8 proc.

PAP
fot. Profil Andrzeja Dudy na FB

Reklama

Możliwość komentowania ■■ Świat dostrzega wygraną Andrzeja Dudy została wyłączona

%d blogerów lubi to: