■■ Opozycja przejmuje władzę w Danii

Posted in ■ aktualności, ■ różne by Maciejewski Kazimierz on 19 czerwca 2015

Wybory parlamentarne w Danii wygrał opozycyjny sojusz centroprawicy – poinformowała duńska telewizja publiczna.

W reakcji na porażkę bloku partii centrolewicowych dotychczasowa premier Helle Thorning-Schmidt zapowiedziała rezygnację z kierowania Partią Socjaldemokratyczną.

Sojusz centroprawicy, w skład którego wchodzą m.in. Duńska Partia Liberalna (Venstre) i Duńska Partia Ludowa, zdobył 90 miejsc w nowym parlamencie.

Nowym premierem będzie prawdopodobnie lider Venstre, były szef duńskiego rządu Lars Lokke Rasmussen.

– To nie były dla nas szczególnie udane wybory, mamy jednak możliwość przejęcia władzy i to uczynimy – powiedział w nocy z czwartku na piątek Rasmussen. Jego partia otrzymała 19,5 proc. głosów i będzie trzecią siłą w nowym parlamencie. Straciła jednak 13 mandatów.

Wybory z 26,3 proc. głosów wygrała Partia Socjaldemokratyczna, którą kieruje dotychczasowa premier Helle Thorning-Schmidt, ale blok pięciu lewicowych ugrupowań skupionych wokół niej zdobył w sumie 85 miejsc w parlamencie.

Thorning-Schmidt przyznała, że centrolewica przegrała wybory. Oświadczyła, że w związku z tym zrezygnuje z kierowania Partią Socjaldemokratyczną.

Największym zwycięzcą czwartkowego głosowania jest Duńska Partii Ludowa, która zdobyła 21,1 proc. głosów i jest drugą siłą w nowym parlamencie.

Wyniki nie uwzględniają jeszcze czterech mandatów, o których losie decydują głosy mieszkańców autonomicznych Wysp Owczych oraz Grenlandii.

Duński jednoizbowy parlament (Folketing) ma 179 miejsc.

PAP, RP, NASZ DZIENNIK
fot. dr.dk – na zdjęciu: Kristian Thulesen-Dahl przewodniczący Duńskiej Partii Ludowej

Reklama

Możliwość komentowania ■■ Opozycja przejmuje władzę w Danii została wyłączona

%d blogerów lubi to: