​■■ Służył UB i SB przez ponad 45 lat. W piątek zostanie pochowany na Powązkach

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ, ■ różne by Maciejewski Kazimierz on 25 czerwca 2015

Ryszard Szuster ani jednego dnia nie służył w WP. Służył natomiast, i to przez 45 lat w UB i SB

W najbliższy piątek na Powązkach ma spocząć gen. bryg. Ryszard Szuster. Funkcjonariusz, który zmarł w wieku 88 lat, przez 47 służył lat w powołanym w 1944 r. Urzędzie Bezpieczeństwa (UB) oraz w założonej w 1956 r. Służbie Bezpieczeństwa (SB) Polski Rzeczpospolitej Ludowej. Jak dowiadujemy się z książki „Resortowe dzieci. Służby” oprócz Ryszarda Szustera w bezpiece służyli m.in. jego ojciec, teść, oraz kilku młodszych członków jego rodziny.

„Gen. bryg. w st. spocz. Ryszard Szuster” – tak napisano w nekrologu. Zwykły czytelnik gotów pomyśleć, że jest to jakiś zasłużony żołnierz, generał Wojska Polskiego, jak nie przymierzając Stanisław Sosabowski czy Władysław Anders. Ale nic bardziej mylnego!

Ryszard Szuster ani jednego dnia nie służył w WP. Służył natomiast, i to przez 45 lat w UB i SB (…)

Czy jak przystało na III RP, MON i MSW już szykują orkiestrę i kompanię reprezentacyjną na uroczysty pochówek bohatera? – zastanawia się zaniepokojony czytelnik, który poinformował nas o wszystkim.

Ryszard Szuster do bezpieki wstąpił już w lutym 1945, kiedy został funkcjonariuszem Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego we Wrocławiu. Następnie przeszedł do WUBP w Bydgoszczy, gdzie kierował wydziałem VIII, który zajmował się wykrywaniem „szkodników, wrogów państwa i narodu polskiego, korzystających w swej zbrodniczej działalności z łączności pocztowej i radiowej“.

W 1950 roku został przeniesiony do Wydziału II WUBP w Warszawie, gdzie kierował wydziałem ochrony gospodarki. W 1953 roku ukończył kurs dla aktywu kierowniczego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Od 1953 roku przez kilka lat służł w wywiadzie MBP (Komitetu ds. Bezpieczeństwa Publicznego), gdzie „zajmował się“ USA i Kanadą. W 1956 wyjechał z instytucji przykrycia jako konsul do Ottawy, gdzie rozpracowywał tamtejszą Polonię. Po powrocie zajmował się wywiadem na terenie USA i Kanaday.

W 1962 r. powrócił do SB, gdzie zajmował coraz wyższe stanowiska. Był zastępcą komendanta wojewódzkiego MO ds. SB w Olsztynie (1962-1965) i komendantem Centrum Wyszkolenia MSW im. Feliksa Dzierżyńskiego w Legionowie (1967-1973). Centrum to kształciło młodych SB-eków czyniąc z nich mistrzów łamania ludzkich charakterów.

W latach 1973-1975 Szuster kierował SB w województwie rzeszowskim, w latach 1975-1983 w województwie siedleckim, a 1983-1988 w województwie katowickim. W 1984 w uznaniu zasług w niszczeniu opozycji otrzymał awans na generała brygady SB. W okresie 1988-1990 kierował Głównym Inspektoratem MSW, gdzie podlegał bezpośrednio Czesławowi Kiszczakowi. Na emeryturę odszedł w wieku 64 lat w połowie 1990, kiedy już od blisko roku rządził w Polsce rząd Tadeusza Mazowieckiego.

Życie Szustera to 47 lat służby w zbrodniczych organach represji.

Po upadku PRL, poprzez 25 lat funkcjonariusz ten przebywał na sowitej resortowej emeryturze. Ma spocząć na Powązkach w rodzinnym grobie.

niezalezna.pl
foto: Elroy Serrao / https://creativecommons.org/ licenses/by-sa/2.0/

Reklama

Możliwość komentowania ​■■ Służył UB i SB przez ponad 45 lat. W piątek zostanie pochowany na Powązkach została wyłączona

%d blogerów lubi to: