■■ Andrzej Duda podczas obchodów rocznicy Radomskiego czerwca

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 25 czerwca 2015

„Radom jest wielkim symbolem. Dlatego jestem tutaj, aby pochylić głowę przed ofiarami tamtych wydarzeń”

Jestem tutaj aby pochylić głowę przed ofiarami tamtych wydarzeń. Przed tymi, którzy pokazali bohaterstwo domagając się normalnej Polski, uczciwości władzy wobec obywateli, normalnego życia – powiedział w Radomiu Andrzej Duda.

Prezydent elekt odwiedził Radom, gdzie wziął udział w obchodach 39, rocznicy słynnego protestu robotników.

Państwo posłowie, senatorowie, radni miejscy. Dziękuję za zaproszenie na tę uroczystość. Na bardzo ważną uroczystość. 39 rocznica słynnego radomskiego czerwca. Czerwca, który został nazwany radomskim, choć wtedy ten protest robotniczy to nie tylko radom, to też wielki protest robotniczy w Ursusie, to protest w Płocku i kilku mniejszych miastach. Ale Radom stal się symbolem i dlatego właśnie czerwcem radomskim tamte dni nazwano. One mają wymiar symboliczny, bo po raz kolejny w tamtych dziejach Polski, tej Polski zniewolonej pod jarzmem socjalizmu, komunizmu, Polski która nie była niepodległa, nie była państwem suwerennym — mówił prezydent elekt.

Andrzej Duda przypomniał w jaki sposób władz ludowa traktowała swoich obywateli i jak zareagował na to Radom.

Po raz kolejny robotnicy, zwykli ludzie pracy pokazali, że nie można ich w nieskończoność oszukiwać. Pokazali, że przychodzi taki moment, że propaganda sączona przez wszystkie środki przekazu przestaje być skuteczna. Wtedy kiedy ludzie widzą zepsucie władzy i mają to wewnętrzne poczucie, że podział dóbr w państwie nie jest sprawiedliwy i tak się wtedy stało. Choć była praca, to drastyczna podwyżka cen podstawowych artykułów żywnościowych, którą pod różnymi eufemistycznymi określeniami władza ludowa próbowała wprowadzić wcześniej, sącząc propagandę, opowiadając jak to na zachodzie źle z pracą, jakie to są tam podwyżki cen. Robotnicy powiedzieli nie. Władza czuła, że tak będzie. Przygotowywała na to jednostki swojej siły, milicji, ZOMO w tych miastach, które uważała za największe robotnicze centra. Ale Radom ich zaskoczył, bo tutaj aż tak dobrze się nie przygotowali — mówił Duda.

Prezydent elekt wspomniał o akcji spalenia komitetu wojewódzkiego PZPR i o tym, jakie konsekwencje miały wydarzenia w Radomiu.

A to tu właśnie robotnicy, zwykli ludzie, zareagowali najostrzej. Tutaj doszło do spalenia komitetu wojewódzkiego partii. Dodatkowe wzburzenie było wtedy kiedy w bufecie tego komitetu dostępnym tylko dla nielicznych, dla władzy, znaleziono szynkę, niedostępną dla zwykłych ludzi. Wtedy to przerodziło się we wściekłość. Ludzie uznali, że tego dosyć. Nie było w tym wielkiej ideologii. Był w tym zwykły protest, zwykłe oczekiwanie godnego życia, godnych warunków, godnej płacy za ciężką pracę. To zawsze jest oczekiwanie wobec tych, którzy przy władzy są. Władza, która postępuje jak tamta władza, traci swoją społeczną legitymację. A Radom stał się wielkim początkiem zmian w Polsce. Stał się w pewnym sensie kolebką „Solidarności”. To dzięki wydarzeniom radomskim powstał KOR i zaczęła się prawdziwa działalność opozycji. Tej opozycji, która potem doprowadziła do zmian — powiedział.

Na koniec Duda zapowiedział, że w czasie swojej prezydentury będzie walczyć o uczciwość rządzących w stosunku do obywateli.

Dlatego Radom jest wielkim symbolem i dlatego jestem tutaj także aby pochylić głowę przed ofiarami tamtych wydarzeń. Przed tymi, którzy pokazali bohaterstwo domagając się normalnej Polski, uczciwości władzy wobec obywateli, normalnego życia. Jako przyszły prezydent Rzeczypospolitej chcę powiedzieć, że będę apelował o uczciwość do rządzących, do wszystkich, którzy wykonują władzę.

tvn24, wpolityce.pl
fot. Michał Walczak / PAP

Reklama

Możliwość komentowania ■■ Andrzej Duda podczas obchodów rocznicy Radomskiego czerwca została wyłączona

%d blogerów lubi to: