■■ Pełny raport podsumowujący szokujące działania kancelarii Bronisława Komorowskiego

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ, ■ różne by Maciejewski Kazimierz on 20 listopada 2015

Oficjalny raport Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy potwierdza doniesienia o nadużyciach i defraudacjach popełnianych przez Bronisława Komorowskiego.

Niegospodarność, defraudacja mienia publicznego, nagłe rozszerzanie struktury zatrudnienia po przegranych wyborach, drastyczne podwyżki i powiększanie odpraw – to tylko niektóre zarzuty.

Kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy opublikowała zapowiadany od kilku tygodni Raport otwarcia Kancelarii Prezydenta RP. Stwierdza on liczne nadużycia byłego rezydenta Pałacu Prezydenckiego, Bronisława Komorowskiego. Audyt zwraca uwagę na niegospodarność, nadmierne zwiększanie wydatków w stosunku do uchwalonego budżetu. Potwierdziły się także doniesienia o zaginięciu przedmiotów z Pałacu Prezydenckiego.

W raporcie zwrócono uwagę m. in. na niebywałe zmiany w strukturze zatrudnienia wprowadzane w ostatnich miesiącach urzędowania Bronisława Komorowskiego. Od 24 maja do 6 sierpnia 8 pracownikom zamieniano umowy terminowe na umowy na czas nieokreślony, zatrudniono 6 nowych pracowników, 14 osobom przyznano awans, w tym 4 zaraz przed rozwiązaniem stosunku pracy.

3 osoby rozwiązały umowy o pracę z Kancelarią, by przejść do pracy w sztabie wyborczym Bronisława Komorowskiego. Odprawy i ekwiwalenty za niewykorzystany urlop oraz dni nadpracowane wyniosły w sumie 57 tys. złotych. Wszystkie te osoby wkrótce zostały ponownie zatrudnione, jedna z nich otrzymała awans, dwie pozostałe – podwyżki. Nowe zasady funkcjonowania Kancelarii wprowadzono 31 lipca, czyli tydzień przed zakończeniem urzędowania prezydenta Komorowskiego.

„Trudno znaleźć obiektywne uzasadnienie dla tego typu zmian pod koniec kadencji Prezydenta, poza chęcią wypłaty wysokich odpraw bliskim współpracownikom ustępującego z urzędu Prezydenta” – stwierdza raport.

Łączna kwota wypłaconych odpraw wyniosła 587 tys. złotych, w tym najwyższa odprawa dla jednego pracownika – 81 tys. złotych. W czerwcu – a więc już po przegranych wyborach prezydenckich – Bronisław Komorowski utworzył aż 5 nowych stanowisk kierowniczych.

Jeszcze większa była suma nagród, jakie w ciągu omawianych niecałych czterech miesięcy otrzymali pracownicy Kancelarii. Nagrodzono finansowo 328 osób na łączną kwotę prawie 1,5 miliona złotych.

Na podobną kwotę składają się upominki wręczane przez byłego prezydenta w okresie od 1 stycznia do 6 sierpnia. Wydano 1 476 780 złotych, z czego większość (prawie milion) w ciągu ostatnich miesięcy urzędowania.

Raport uwzględnia również braki rzeczowe w wyposażeniu Kancelarii Prezydenta RP. Oprócz obrazów „Gęsiarka” i „Bydło na pastwisku” zginął m. in. zestaw mobilny niejawnego systemu Sieci Łączności Rządowej CATEL. Szef Gabinetu prezydenta Komorowskiego twierdzi, iż… zgubił ten sprzęt. Zdefraudowana została również mosiężna rzeźba „Rycerz” oraz miniwieża.

Ponadto znacznie zwiększano wydatkowane kwoty w stosunku do uchwalonego budżetu (dla przykładu w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2015 w jednym z działów budżetowych wydano ponad 73 miliony złotych, czyli o trzy miliony więcej niż w przewidywał budżet). W lipcu dokonano zwiększenia funduszu na wynagrodzenia o milion złotych.

To tylko niektóre elementy audytu z działania kancelarii Bronisława Komorowskiego. Pełna treść raportu jest do pobrania na stronie Prezydenta RP.

– To, co się rzuca w oczy to brak szacunku dla pieniędzy publicznych. Brak planowania, chaos w zarządzaniu i wydawanie lekką ręką ogromnej ilości publicznych pieniędzy. Jest szereg przykładów tych rażących nieprawidłowości. Dla mnie najbardziej rażące przykłady to likwidacja 1246 składników majątkowych należących do Kancelarii na kwotę ponad miliona złotych – tylko w tym roku. Na przestrzeni ostatnich 7 lat w Kancelarii zlikwidowano 150 składników na kwotę 61 tysięcy. Jak należy nazwać coś takiego?! – skomentował minister w kancelarii Andrzeja Dudy, Andrzej Dera, podczas konferencji prasowej.

dziennik.pl, ch24.pl
fot. Forum

Reklama

Możliwość komentowania ■■ Pełny raport podsumowujący szokujące działania kancelarii Bronisława Komorowskiego została wyłączona

%d blogerów lubi to: