■■ Sejm podjął decyzję ws. wyboru pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego

Posted in ■ aktualności by Maciejewski Kazimierz on 26 listopada 2015

Bez polityków Platformy Obywatelskiej Sejm przyjął uchwały dotyczące stwierdzenia braku mocy prawnej wyboru pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Taka decyzja posłów otwiera drogę do ponownego przeprowadzenia procedury wyboru.

Około godz. 22,00, w przerwie obrad sejmowych, politycy Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej oraz PSL prowadzili konsultacje z obecnym na sali plenarnej prezesem Trybunału Andrzejem Rzeplińskim.

Posłowie Platformy i PSL wyszli z sali plenarnej posiedzenia Sejmu przed głosowaniem uchwał zaproponowanych przez PiS ws. braku mocy prawnej wyboru pięciu sędziów TK. Po politykach zostały unijne flagi, które przynieśli do sali obrad.

W środę klub Prawa i Sprawiedliwości złożył projekty uchwał, które stwierdzają brak mocy prawnej wyboru pięciu sędziów TK. Tego samego dnia Sejm zagłosował za ich przyjęciem.

Na początku października poprzedni parlament – sprzeciwiało się temu PiS – wybrał pięciu nowych sędziów. Byli to: Roman Hauser, Krzysztof Ślebzak, Andrzej Jakubecki, Bronisław Sitek i Andrzej Sokala.

W Telewizji Republika prezes Prawa i Sprawiedliwości tłumaczył, co tak naprawdę miały na celu przeforsowane jeszcze przed wyborami przez Platformę Obywatelską zmiany w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym.

Tak naprawdę chodziło o to, żeby powstała trzecia izba parlamentu, która bez żadnej do tego legitymizacji powstrzymywałaby wszelkie reformatorskie działania naszej strony a także działania, które by zmierzały do pokazania tego, co działo się w kraju przez ostatnie osiem lat. Ta ustawa pozwalała i na wybór sędziów – całej piątki – i rozszerzała zakres działania Trybunału Konstytucyjnego, że można było zakwestionować znacznie więcej, niż przy ustawie poprzednio obowiązującej – podkreślał Jarosław Kaczyński.

niezalezna.pl
fot. Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

Możliwość komentowania ■■ Sejm podjął decyzję ws. wyboru pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego została wyłączona

%d blogerów lubi to: