■■ Szef Instytutu JP2 był zarejestrowany jako TW

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 27 listopada 2015

Dyrektor Instytutu Papieża Jan Pawła II ks. Zdzisław Struzik był zarejestrowany przez SB jako TW „Sternik”.

Duchowny przyznaje, że w latach 80. zgłosił się do esbeka z prośbą o załatwienie paszportu, ale współpracy zaprzecza. Bezpieka zainteresowała się duchownym w 1985 r., gdy ubiegał się o paszport na wyjazd do rodziny w USA. Ówczesny wikary parafii św. Trójcy w Warszawie zwrócił się do kpt SB Grzegorza Ekierta z prośbą o pomoc w szybkim załatwieniu zgody na wyjazd. Od wtedy sprawę księdza prowadziła w Stołecznym Urzędzie Spraw Wewnętrznych komórka Departamentu IV odpowiedzialna za mordy na księżach, w tym bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Esbek nie tylko uzyskał w szybkim terminie dla wikarego zgodę na wyjazd ale i dokonał formalności urzędowych za niego a finalnie wręczył mu paszport. Ponieważ ks. Struzik był zapalonym żeglarzem, zabiegał też o tzw. Kartę pływań morskich – dokument dostępny tylko dla wybranych. Esbek załatwił i to. Dziś ksiądz Struzik nie widzi problemu w uzależnianiu się od bezpieki. – Poprosiłem funkcjonariusza SB o pomoc, nic w tym złego – mówił na spotkaniu z nami. Według akt IPN, po uzyskaniu paszportu miał przystać na dalsze spotkania. „Sternik” zapraszał na nie esbeka do siebie na parafię.

W czasie rozmów z esbekiem TW miał przekazać szczegóły organizacji kursu dla księży przygotowujących się do wyjazdu na misję. Esbek napisał, że uzyskał tez informacje dotyczące przełożonych kandydata oraz aktualnej sytuacji w parafii St. Kostki (po zamordowaniu ks. Popiełuszki). Informacje dotyczyły m.in. prałata Teofila Boguckiego i ks. Bogdana Liniewskiego. TW miał też skarżyć się na swojego przełożonego, ks. proboszcza Marka Kiliszka. Gdy w 1987 r. „Sternik” udawał się na misję do Peru, bezpieka zakończyła prowadzić jego sprawę.

Ksiądz Struzik dziś zaprzecza, by dał się zwerbować i komukolwiek zaszkodził. – Cóż mógł wyjawić SB wikary – stwierdził. Jak dodał, nie należy zajmować się kwitami SB, bo były fałszowane.

Ksiądz Struzik kieruje obecnie instytutem – jednostką Samorządu Województwa Mazowieckiego powołaną przez jego brata Adama Struzika z PSL. Co ciekawe, jako dyrektor ma za swojego zastępcę ks. rektora kościoła sióstr Wizytek Aleksandra Seniuka. Tego, który w dniu zaprzysiężenia na prezydenta Andrzeja Dudy odprawił mszę w intencji Bronisława Komorowskiego. Podziękował mu wówczas za prezydenturę i przeprosił „za wiele niesprawiedliwości, także bardzo podłych”, wypowiadanych „przez ludzi nazywanych ludźmi Kościoła”.

Maciej Marosz • Gazeta Polska Codziennie
niezalezna.pl, fot. bstu.bund.de

TW Hieronim

p r z e c z y t a j Księża diecezji gdańskiej, a TW i mafie

 

Czym jest prawda?przeczytaj

Reklama

Możliwość komentowania ■■ Szef Instytutu JP2 był zarejestrowany jako TW została wyłączona

%d blogerów lubi to: