■■ Andrzej Duda dla „Der Spiegel”: „Nasze stosunki z Niemcami można porównać do małżeństwa: zasadniczo panuje miłość, lecz ciągle dochodzi też do sporów”

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ, ■ różne by Maciejewski Kazimierz on 25 grudnia 2015

Prezydent Andrzej Duda zapewnił w wywiadzie dla tygodnika „Der Spiegel”, że Polska będzie prowadziła politykę proeuropejską. Zadeklarował gotowość do kontynuowania dobrych relacji z Niemcami, ale wytknął Berlinowi brak solidarności ws. gazociągu Nord Stream.

Prezydent skrytykował szefa Parlamentu Europejskiego Martina Schulza za wypowiedź sugerującą, że sytuacja w Polsce „ma charakter zamachu stanu Nie tylko ja, lecz także wielu Polaków odbiera to, co powiedział pan Schulz, jako grubą przesadę, a nawet jako obraźliwe dla Polski i polskich obywateli — zaznaczył Duda. Jak dodał, Schulz jest „politykiem lewicowym”, należącym do innego politycznego nurtu niż konserwatyści, którzy wygrali w Polsce. „Uznaję jego wypowiedzi za element politycznego sporu, a to należy do polityki” – wskazał prezydent.

Duda powiedział „Spieglowi”, że w Polsce toczy się spór o to, „jaki kształt ma mieć państwo”. Demonstracje świadczą jego zdaniem o tym, że „demokracja jest żywa”. Prezydent zaprzeczył, jakoby Trybunał Konstytucyjny dał „jasne zalecenia” co do zaprzysiężenia sędziów, jak twierdzą politycy opozycji i dziennikarze.

Ważną zasadą TK jest jego pluralizm. W obliczu porażki stary rząd próbował pospiesznie zainstalować kilku swoich kandydatów. 14 z 15 sędziów pochodziłoby z ich obozu. Czy to jest pluralizm? — pytał Duda.

Będziemy prowadzili zdecydowanie proeuropejską politykę. Polacy chcą być w UE, znają korzyści wynikające (z obecności w UE) dla naszego kraju — zadeklarował prezydent.

Wyraził opinię, że kierowane pod adresem Polski zarzuty o antyeuropejskość są nieuzasadnione. „To niektórzy politycy zachodnioeuropejscy chcą ograniczyć swobodę przepływu osób w Europie i atakują tym samym istotną zasadę UE. Takie wypowiedzi są moim zdaniem antyeuropejskie” – wyjaśnił prezydent. Jak dodał, Polska chce przyczynić się do lepszej ochrony granic zewnętrznych Unii.

Pytany, czy Polska przyjmie 7 tys. uchodźców, Duda zapewnił, że nasz kraj jest gotowy przyjąć „każdego, kto potrzebuje ochrony”. Zastrzegł, że „dotąd niemal nikt dobrowolnie tutaj (do Polski) nie przyjechał”, a większość imigrantów „przeniosła się do Niemiec”.

Prezydent podkreślił, że imigranci „w żadnym wypadku” nie będą zatrzymywani w Polsce wbrew ich woli. Ten, kto przyjedzie dobrowolnie i znajduje się w niebezpieczeństwie, będzie podlegał w Polsce ochronie — zapewnił. Duda zaznaczył, że Polska nie jest krajem, który tylko przyjmuje unijną pomoc, lecz także sama „wnosi wkład”. Jak wyjaśnił, zachodnie firmy korzystają z obecności Polski w UE. Przyjęliśmy też obywateli ukraińskich uciekających przed wojną — dodał.

Prezydent powiedział, że pogorszenie relacji polsko-niemieckich w latach 2005-2007, o którym wspominał dziennikarz „Spiegla”, było „wymysłem mediów”. Przypomniał, że jego druga podróż zagraniczna (po objęciu urzędu) prowadziła do Berlina.

Miałem dobre rozmowy. Pewne jest: Niemcy są jak najbardziej ważnym partnerem, z którym chcemy mieć jak najlepsze stosunki — powiedział. Mówię otwarcie: mieliśmy nadzieję na większą solidarność ze strony Niemców — dodał. W tym kontekście wskazał na projekt Nord Stream 2. Nasze stosunki z Niemcami można porównać do małżeństwa: zasadniczo panuje miłość, lecz ciągle dochodzi też do sporów — powiedział prezydent.

W rozmowie ze „Spieglem” Duda wyraził obawę, że „nie tylko Niemcy, lecz także inne kraje” powrócą w relacjach z Rosją do „business as usual” i będą chciały znieść sankcje. Jak zauważył, takie stanowisko w Parlamencie Europejskim reprezentują m.in. Austriacy i Włosi. Sankcje muszą pozostać w mocy, dopóki na Ukrainie nie ma stabilnego pokoju. To jest zgodne z interesami bezpieczeństwa całej Europy — podkreślił polski prezydent.

z Berlina Jacek Lepiarz – PAP/WUj, wpolityce.pl
fot. Andrzej Hrechorowicz / prezydent.pl

Reklama

Możliwość komentowania ■■ Andrzej Duda dla „Der Spiegel”: „Nasze stosunki z Niemcami można porównać do małżeństwa: zasadniczo panuje miłość, lecz ciągle dochodzi też do sporów” została wyłączona

%d blogerów lubi to: