■■ Premier Jan Olszewski: Wątpię, by spór w Polsce został wygaszony

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ, ■ wywiady by Maciejewski Kazimierz on 30 grudnia 2015

Mamy do czynienia z ludźmi, którzy zorientowali się, że mogą stracić przywileje!

wPolityce.pl: PiS wygrał wybory zapowiadając poważną reformę państwa. Czy w Pana ocenie rządząca obecnie formacja ma dobrą diagnozę tego, co należy w III RP zmienić?

Jan Olszewski, były Premier RP: Na to liczę. Mam nadzieję, że tym razem rzeczywiście uda się dokonać rzeczywistych zmian systemu i naprawy tego, co przez ponad 20 lat było poważnym mankamentem naszej transformacji ustrojowej.

Co konkretnie powinno się zmienić?

Należy zacząć autentycznie dbać o interesy narodowe, pozycję Polski w Unii Europejskiej, polityce międzynarodowej. Muszą także nastąpić zmiany zmierzające w kierunku wyrównania szans poszczególnych grup społecznych. To są najważniejsze zmiany. Obecnie mamy do czynienia z obciążającą i zamykającą drogę wielu grupom, strukturą społeczną. Ta struktura powstała w wyniku chorej transformacji i tego, co działo się przez ostatnie 25 lat.

To jest zadanie dla rządu? To nie powinno być regulowane przez tzw. rynki?

Rynki mają swoje prawa. To nie jest tak, że rynki mają uzdrawiające i regulujące oddziaływanie. Ingerencja czynnika państwowego jest konieczna, dla kontrolowania i utrzymywania pewnej równowagi w tym obszarze.

Mówił Pan o strukturze społecznej, o szansach rozwojowych. Czy spór polityczny, bardzo intensywny obecnie, de facto dotyczy rozdziału dóbr w społeczeństwie? Czy to jest istota sporu?

Istotą rzeczy jest zapewnienie sobie możliwości uzyskiwania jednostronnych korzyści z tego układu społecznego, jaki został zagwarantowany dla dość wąskiej grupy społecznej. Korzyści płyną dla tej grupy, którą nazywamy społeczną elitą, polityczną, społeczną, gospodarczą. Ta grupa jest grupą ograniczoną i wyobcowaną z naszego życia społecznego.

Spodziewa się Pan, że tym razem rządowi uda się zmienić tę sytuację? Wiele osób wskazuje, że Pańskiemu rządowi się nie udało, że rządowi PiS-u w 2005 roku się nie udało. Tym razem może się udać?

Mam nadzieję, że tym razem się uda, że będzie inaczej. Zarówno rząd, którego ja byłem premierem, jak i późniejszy rząd PiS-u, nie były rządami, które miały zapewnioną większość sejmową. Tym razem rząd ma większość, i to zdecydowaną. To zasadniczo zmienia sytuację, to pozwala mieć przekonanie, że tym razem powinno się udać.

Jakiej atmosfery Pan się spodziewa? Czy sądzi Pan, że spór będzie trwał? Czy też zostanie wygaszony?

Wątpię, by ten spór został wygaszony. Mamy do czynienia z ludźmi, którzy zorientowali się, że mogą stracić przywileje. Mamy do czynienia z całą grupą społeczną, bardzo do swojego statusu przywiązaną. Ci ludzie są zdecydowani bardzo stanowczo i zdecydowanie bronić swoich interesów. Te interesy są nie do pogodzenia z nowym kierunkiem przebudowy Polski.

Stanisław Żaryn • wpolityce.pl
fot. wPolityce.pl

Reklama

Możliwość komentowania ■■ Premier Jan Olszewski: Wątpię, by spór w Polsce został wygaszony została wyłączona

%d blogerów lubi to: