■■ Sławomir Cenckiewicz: Mija 45 lat od zarejestrowania „Bolka”

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 30 grudnia 2015
„To już 45 lat… od zarejestrowania Lecha Wałęsy w dniu 29 grudnia 1970 r. przez Wydział III SB w Gdańsku pod nr. 12535 jako tajnego współpracownika o pseudonimie ‚Bolek'” – przypomina na swojej stronie na Facebooku prof. Sławomir Cenckiewicz.

O agenturalnej przeszłości byłego prezydenta Cenckiewicz i Gontarczyk piszą w książce pt. „SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii”, która ukazała się w 2008 roku. Historycy podkreślają, że gdy Wałęsa został prezydentem, starał się zatuszować działalność z lat 70-tych zabierając ze swojej teczki akta dotyczące „Bolka”.

Według Cenckiewicza i Gontarczyka, Wałęsa miał rozpracowywać osoby zaangażowane w Grudzień ‘70 oraz prowadzić działalność prewencyjną wobec osób organizujących od stycznia 1971 r. wiece, protesty i strajki w Stoczni Gdańskiej. Zdaniem historyków, pierwszy przewodniczący „Solidarności” przekazywał SB cenne informacje, za które otrzymał w sumie 13100 złotych.

„Wszyscy podpisywali i ja podpisałem”

Sam Wałęsa wielokrotnie zaprzeczał wszelkim zarzutom, a oskarżenia o współpracę z SB nazwał „esbecką bajeczką”. W 2011 roku w programie „Kropka nad i” o kontakty z komunistyczną bezpieką pytała byłego prezydenta Monika Olejnik. – Wszyscy podpisywali i ja podpisałem – odpowiedział Wałęsa, zastrzegając, iż zrobił to „nie z myślą, że kiedykolwiek przejdę na tamtą stronę, że zdradzę”.

Chodziło o to, by – jak mówił laureat Pokojowej Nagrody Nobla – „przygotować się i ograć” agentów SB. – Podjąłem taką decyzję, że więcej zrobię, więcej uchronię, tak właśnie postępując. Gdybym miał powtórzyć moje życie, powtórzyłbym tak jak robiłem to, ze wszystkimi, nawet z tymi kontaktami z bezpieką i tak dalej, dlatego że tylko tak można było ich ograć – przekonywał Wałęsa.

telewizjarepublika.pl
fot. FLICKR/ MEDEF/ CC BY-SA 2.0; FACEBOOK/ SŁAWOMIR CENCKIEWICZ

Reklama

Możliwość komentowania ■■ Sławomir Cenckiewicz: Mija 45 lat od zarejestrowania „Bolka” została wyłączona

%d blogerów lubi to: