■■ Spotkanie Kaczyńskiego z Orbanem to sygnał dla Brukseli

Posted in ■ aktualności, ■ relacje by Maciejewski Kazimierz on 6 stycznia 2016

nie poddamy się ingerencji i naciskom, tak jak nie ulegli Węgrzy!

Nieoficjalne rozmowy Jarosława Kaczyńskiego z Viktorem Orbanem w ustronnym pensjonacie w Pieninach to ważna wskazówka dotycząca nie tyle polskiej polityki wewnętrznej, co postawy wobec zagranicznych nacisków.

W kontekście relacji z Węgrami, niczym refren pieśni bojowej polskiej prawicy, przywoływane jest zdanie Jarosława Kaczyńskiego, rzucone w jesienny wieczór wyborczy 2011 roku., kiedy PiS przegrywał z Platformą kolejne wybory parlamentarne. Jeszcze będziemy mieli Budapeszt w Warszawie — mówił wtedy lider PiS. Słowa te, wbrew późniejszym interpretacjom, nie odnosiły się do zamiaru wiernego naśladowania nad Wisłą polityki FIDESZ-u. Chodziło o skalę zwycięstwa prawicy na Węgrzech, a nie o kopiowanie pomysłów Orbana. W tym sensie zapowiedź Kaczyńskiego okazała się prorocza – PiS po czterech latach zdobył większość uprawniającą do samodzielnych rządów.

Choć niektóre posunięcia rządu Beaty Szydło i obecnej większości parlamentarnej, jak podatek bankowy i od supermarketów, mogą przypominać „drogę węgierską”, trudno przypuszczać, by Kaczyński rozmawiał z Orbanem o tym, jak zrobić Budapeszt w Warszawie.

Spotkanie ma natomiast wyraźny kontekst międzynarodowy. Obserwujemy coraz bardziej bezceremonialne naciski, wręcz pogróżki, wobec Polski pod rządami PiS, ze strony zachodnich mediów i unijnych polityków. Atak przebiega na kilku frontach i rozpisany jest na wiele głosów.

W połowie stycznia ma dojść do debaty o Polsce w Komisji Europejskiej. Komisarz ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa, Guenther Oettinger, grozi objęciem naszego kraju nadzorem Komisji Europejskiej. Wiceszef KE Frans Timmermans żąda od szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry wyjaśnień ws. ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. A sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland usiłuje zablokować podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę tzw. małej ustawy medialnej.

Wszystko to dzieje się w atmosferze skandalicznych oskarżeń o rzekomy zamach stanu w Polsce, co jawnie formułował przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz oraz bezkrytycznego nagłaśniania i powielania na Zachodzie histerii wywoływanej i podsycanej przez nie mogący się pogodzić z utratą władzy i wpływów, szeroko rozumiany obóz III RP.

Nagle w UE obudziły się wszystkie potwory, które biją na alarm, gdy U nas trwa po prostu demokratyczna zmiana władzy, która następuje po 25 latach rządów tego samego układu towarzysko-politycznego — trafnie ujął to prezes SDP Krzysztof Skowroński.

Polska jest drugim krajem Unii Europejskiej poddanym tak brutalnym naciskom. Pierwszym były Węgry Orbana, które poradziły sobie z licznymi próbami ingerencji w swoją politykę. Madziarzy wytrzymali presję i kroczą swoją drogą, pozostając pełnoprawnym członkiem UE.

W tej sytuacji spotkanie Kaczyński-Orban niesie ze sobą twardy przekaz dla Brukseli: nie poddamy się ingerencji i naciskom, tak jak nie ulegli Węgrzy!

Istotne dla interpretacji wydarzenia w pensjonacie „Zielona Owieczka” jest również przypomnienie, że Kaczyński przed blisko rokiem odmówił spotkania z Orbanem, gdy ten był w Warszawie. W ten sposób lider PiS okazywał swój sprzeciw wobec zbliżenia Węgier z Rosją. Teraz Kaczyński nie przekreśla tego stanowiska, ale pokazuje, że jest politykiem pragmatycznym, który nie kieruje się sentymentami, lecz polską racją stanu.

Jerzy Kubrak • wpolityce.pl
fot. Paweł Supernak / PAP – Wspólne zdjęcie polityków pochodzi z czerwca 2010 roku

Reklama

Możliwość komentowania ■■ Spotkanie Kaczyńskiego z Orbanem to sygnał dla Brukseli została wyłączona

%d blogerów lubi to: