★☭ Rosyjskie MSZ o zniszczeniu Pomnika Wdzięczności dla Armii Czerwonej

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 18 stycznia 2016

„Mamy do czynienia z polityką państwową, która jest oparta na historycznym rewizjonizmie”

Żądamy, by winni zostali odnalezieni i ukarani, a pomnik odnowiony, i żądamy podjęcia wyczerpujących środków, by nie dopuścić do podobnych incydentów w przyszłości — to fragment protestu rosyjskiego MSZ skierowanego do polskich władz po zdewastowaniu Pomnika Wdzięczności dla Armii Czerwonej w Szczecinie. Do dewastacji pomnika doszło kilka dni temu. Nieznani sprawcy zniszczyli płyty tworzące podstawę monumentu.

Prezydent miasta już zapowiedział, iż pomnik zostanie naprawiony. Te zapewnienia nie wystarczyły jednak rosyjskiemu ministerstwu, które w wystosowanym oświadczeniu nazwało incydent „cynicznym aktem wandalizmu”.

Zdaniem Rosjan polskie władze, nie zabezpieczając pomników przed wandalami, naruszają międzyrządową umowę o ochronie grobów i miejsc pamięci poległych obywateli obu państw.

Częstotliwość aktów wandalizmu, ich cynizm oraz fakt, że dochodzi do nich przy pobłażliwości, a nawet bezpośrednim nakłanianiu ze strony polskich władz, daje powody, by stwierdzić, że mamy do czynienia z polityką państwową, która jest oparta na historycznym rewizjonizmie — brzmi oświadczenie cytowane przez agencję TASS.

Żądamy, by winni zostali odnalezieni i ukarani, a pomnik odnowiony, i żądamy podjęcia wyczerpujących środków, by nie dopuścić do podobnych incydentów w przyszłości — napisał rosyjski MSZ.

Plany usunięcia pomnika wywołały zdecydowane protesty ze strony Moskwy, której zdaniem podlega on pod umowę międzyrządową o ochronie grobów i miejsc pamięci.

wp.pl, wpolityce.pl
fot. youtube

Reklamy

Możliwość komentowania ★☭ Rosyjskie MSZ o zniszczeniu Pomnika Wdzięczności dla Armii Czerwonej została wyłączona