■■ Francuski eurodeputowany Aymeric Chauprade: „To Beata Szydło wygrała debatę. Chciałbym, by Francja miała takiego premiera jak ona!”

Posted in ■ aktualności, ■ różne, ■ wywiady by Maciejewski Kazimierz on 21 stycznia 2016

Osobowość pani premier Szydło zrobiła na mnie wielkie wrażenie.

wPolityce.pl: Dlaczego podczas wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim powiedział pan – tak jak czeski eurodeputowany Petr Mach – powiedział pan „Jestem Polakiem”?

Aymeric Chauprade, francuski eurodeputowany, wybrany z listy Frontu Narodowego, obecnie niezależny, lider nowej partii „Les Français Libres”: Nie mogę zaakceptować presji na Polskę ze strony Unii Europejskiej. Komisja Europejska i część Parlamentu Europejskiego dosłownie szantażują Polskę, odmawiając Prawu i Sprawiedliwości prawa do wprowadzania programu, na podstawie którego partia ta zdobyła większość w parlamencie!
Jestem Polakiem ponieważ mówimy o prawie Polski do obrony swojej tożsamości, swojej suwerenności, swojej katolickiej tożsamości, swojego koncepcji Europy, a więc Europy wolnych narodów. Jestem Polakiem w taki sposób, w jaki Kennedy był Berlińczykiem. On wypowiedział te słowa przeciwko ZSRR dążącemu do zniewolenia Europy Wschodniej.

Był pan obecny w czasie debaty w Parlamencie Europejskim. Jaka jest pańska opinia na temat tego wydarzenia? Kto wygrał i dlaczego?

Byłem pod wielkim wrażeniem polskiej pani premier Beaty Szydło. Zachowała duży spokój. Pokazała silną determinację obrony prawdy przeciwko zachodniemu głównemu nurtowi. Determinację w prostowaniu kłamstw płynących z pro-liberalnych mediów i partii. Naprawdę myślę, że to ona wygrała debatę. Wielu posłów do Parlamentu Europejskiego wsparło panią premier, i to posłów z różnych partii. Wielokrotnie oklaskiwali Beatę Szydło. Była to to zresztą fascynująca debata. Coś ważnego zdarzyło się tego dnia w Parlamencie Europejskim.

Jak, według pana, Parlament Europejski i inne instytucje Unii zareagują na tę pierwszą debatę, w Polsce również postrzeganą powszechnie jako wyraźne zwycięstwo nowego polskiego rządu?

Komisarze unijni byli bardzo zakłopotani szczególnie wówczas, gdy słyszeli precyzyjne informacje o konkretnych faktach, o datach wydarzeń, o czym i ja starałem się mówić. Zapytałem ich: „Czy wiecie państwo, jak wiele czasu antenowego media poświęciły poszczególnym partiom i kandydatom w czasie ostatniej kampanii wyborczej?” Pytałem również: „Czy wiecie, jak wielu sędziów [Trybunału Konstytucyjnego] zostało wybranych przed wyborami przez Platformę Obywatelską?”
Powtarzam: osobowość pani premier Szydło zrobiła na mnie wielkie wrażenie.
Chciałbym, by Francja miała takiego premiera jak ona!

wpolityce.pl
fot. Chauprade MEP
fot. EPA

Reklamy

Możliwość komentowania ■■ Francuski eurodeputowany Aymeric Chauprade: „To Beata Szydło wygrała debatę. Chciałbym, by Francja miała takiego premiera jak ona!” została wyłączona