■■ Sławomir Cenckiewicz o odwołaniu debaty z udziałem Lecha Wałęsy

Posted in ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 4 lutego 2016

Od początku mówiłem, że jej nie będzie. To była jakaś hucpa, w której niestety, uczestniczył IPN

Gen. Marek Dukaczewski gdy został szefem Wojskowych Służb Informacyjnych, kazał przerwać operację weryfikacyjną o kryptonimie „Gwiazda”, dlatego że ona m.in. jego dotyczyła — mówił Sławomir Cenckiewicz, p.o. dyrektor Centralnego Archiwum Wojskowego w TVP Info.

Gdyby akta operacji zostały ujawnione, to zaręczam, że pokazałyby problem związany z kursantami GRU i KGB w kontekście osłony kontrwywiadowczej Polski już od lat 90. — mówił, tłumacząc wagę odnalezienia teczki personalnej gen. Dukaczewskiego. Operacja „Gwiazda” miała polegać na weryfikacji wiarygodności oficerów WSI, którzy byli kursantami w Związku Radzieckim, ale nigdy nie została zakończona.

„Przed kilkoma dniami Cenckiewicz, pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej ds. Reformy Archiwów Wojskowych i p.o. dyrektor CAW, poinformował o odnalezieniu w archiwum MON teczki personalnej byłego szefa WSI gen. Marka Dukaczewskiego. Znajdowała się w niej informacja, że Dukaczewski przeszedł kurs GRU w Moskwie, już po przeprowadzeniu wolnych wyborów w 1989 r.

Po ujawnieniu akt personalnych żołnierzy Zarządu II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Instytut Pamięci Narodowej uznał, że „zachodzi uzasadnione podejrzenie niedopełnienia ustawowego obowiązku przekazania do IPN wszelkich akt wytworzonych przez komunistyczne organa bezpieczeństwa państwa” i wszczął śledztwo w tej sprawie.

Zdaniem Cenckiewicza, żołnierze po sowieckich kursach GRU nie powinni pełnić żadnych kierowniczych funkcji w Wojsku Polskim, a tym bardziej w wojskowych służbach specjalnych. Wynikało to, jak podkreślał, z „ograniczonych możliwości kontrwywiadowczych państwa polskiego”.

Zwrócił też uwagę, że weryfikacja żołnierzy uczestniczących w sowieckich kursach GRU i KGB nigdy nie została zakończona.

Gen. Marek Dukaczewski, gdy został szefem Wojskowych Służb Informacyjnych, kazał przerwać operację weryfikacyjną o kryptonimie „Gwiazda”. Dlatego, że ona m.in. jego dotyczyła. Gdyby akta operacji zostały ujawnione, to zaręczam, że pokazałyby problem związany z kursantami GRU i KGB, w kontekście osłony kontrwywiadowczej Polski już od lat 90. Rosyjskie tajne służby traktowały grupę kursantów jako naturalną grupę typowniczo-werbunkową, do której próbowali indywidualnie docierać od lat 90., kiedy to próbowali budować na nowo siatkę szpiegowską, siatkę wpływów w Polsce, po wielkiej zmianie, jaką był upadek Związku Sowieckiego – mówił Cenckiewicz.

Operacja „Gwiazda” polegała na weryfikowaniu wiarygodności oficerów, którzy dalej służyli w Wojsku Polskim, w tym w WSI, natomiast byli kursantami w Związku Radzieckim.

Oni się musieli oświadczać, był przygotowany zestaw pytań, wariograf, były indywidualne badania ekspertów, psychologów i kontrwywiadowców w stosunku do tych oficerów. Analizowano efekt całego procesu weryfikacji pod kątem tego, czy dany oficer powinien dalej służyć czy nie. Są przypadki m.in. gen. Izydorczyka, który odmówił współpracy z oficerami kontrwywiadu, którzy w ramach operacji „Gwiazda” weryfikowali jego pobyt na kursie GRU. Mimo to otrzymał dostęp do informacji niejawnych, do informacji NATO. To była osobista decyzja ministra obrony narodowej Bronisława Komorowskiego – mówił Cenckiewicz.

Pełnomocnik MON zasugerował, że przeprowadzenie operacji „Gwiazda” najprawdopodobniej wymusili na Polsce Amerykanie.

Cenckiewicz odniósł się także do sprawy odwołanej debaty ws. przeszłości Lecha Wałęsy i zarzutów o współpracę przywódcy Solidarności z SB. W środę prezydent Wałęsa oświadczył, że odrzuca zaproponowaną przez IPN formułę debaty. IPN uznał, że „w tej sytuacji spotkanie się nie odbędzie”. Debata, organizowana na prośbę byłego prezydenta, miała się odbyć 16 marca.

Od początku mówiłem, że debaty nie będzie. To była jakaś hucpa, w której, niestety, uczestniczył IPN i stał się de facto organizatorem tego przedsięwzięcia – mówił Cenckiewicz.

W momencie, w którym w ubiegłym tygodniu znalazłem informację, że prezydent Wałęsa będzie miał 16 marca – w terminie debaty – wykład w Santiago de Chile, było jasne, że biznes jest ważniejszy niż jakaś debata z Cenckiewiczem i paroma „kolesiami” – dodał.

TVP Info, wpolityce.pl
fot. wPolityce/arch

Reklama

Możliwość komentowania ■■ Sławomir Cenckiewicz o odwołaniu debaty z udziałem Lecha Wałęsy została wyłączona

%d blogerów lubi to: