■■ Za szkalowanie Polaków kara, nie nagroda

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 9 lutego 2016

Prezydent Andrzej Duda może odebrać order Grossowi

Kancelaria Prezydenta zwróciła się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych z zapytaniem, czy odebranie kontrowersyjnemu i antypolskiemu historykowi, Janowi Tomaszowi Grossowi, Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi RP jest zasadnym – informuje Onet.pl. Zapytanie miało zostać wysłane 14 stycznia.

Pochodzący z Polski amerykański historyk i socjolog żydowskiego pochodzenia wielokrotnie dowodził swojej głębokiej pogardy dla Polaków, a w swoich pracach szkalował naszych przodków oskarżając ich o najgorsze, haniebne czyny w latach II Wojny Światowej. Zanim jeszcze rozpoczął swoją antypolską kampanię, był nieznanym szerzej badaczem. Właśnie wtedy – w 1996 roku – ówczesny prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, na wniosek Ministerstwa Spraw Zagranicznych, odznaczy Jana Tomasza Grossa za jego osiągnięcia naukowe.

Jako że o uhonorowanie Grossa wnioskował MSZ, Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy zwróciła się właśnie do tego resortu o opinię. Ustawa o orderach i odznaczeniach daje takie kompetencje głowie państwa.

Na razie nie ma opinii Ministerstwa Spraw Zagranicznych w sprawie odebrania Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi RP kontrowersyjnemu historykowi. Takie rozwiązanie jeszcze kilka miesięcy temu popierali politycy Prawa i Sprawiedliwości.

We wrześniu Gross stwierdził, że Polacy zabili podczas II Wojny Światowej więcej Żydów niż Niemców, a nasz region „skażony” jest piętnem antysemityzmu, który dzisiaj objawia się w niechęci do imigrantów z krajów islamskich. Kilka tygodni po tej skandalicznej wypowiedzi swoją opinię na temat Grossa wyraził ówczesny poseł PiS, a obecny wiceminister spraw zagranicznych, Jan Dziedziczak.

– Taki gest pokazałby opinii publicznej w kraju i za granicą, że Gross jest wrogiem Polski. Jako byłego polskiego obywatela należy go – w stylistyce XXI wieku – nazwać zdrajcą ojczyzny. Konsekwencją zdrady ze strony Grossa mogłoby być właśnie pozbawienie go państwowego orderu. Uważam, że jest to pomysł jak najbardziej godny rozważenia – oceniał Dziedziczak.

Czy ostatecznie dojdzie do odebrania odznaczenia dla Grossa? Na razie nie wiadomo. Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdza jedynie, że wpłynęło do nich pismo z Kancelarii Prezydenta RP w tej sprawie.

onet.pl, pch24.pl
fot. prawicowyinternet.pl

PODPISZ PETYCJĘ DO PREZYDENTA ANDRZEJA DUDY
w sprawie odebrania Grossowi Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej

Autor: Maciej Świrski
Prezes Zarządu Reduta Dobrego Imienia
Polska Liga przeciw Zniesławieniom
maciej.swirski@reduta-dobrego-imienia.pl
tel. 502 733 189

Reklamy

Możliwość komentowania ■■ Za szkalowanie Polaków kara, nie nagroda została wyłączona