■■ „Za wybitne zasługi” – prezydent Duda odznaczył Krzysztofa Wyszkowskiego

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ, Wyszkowski Krzysztof by Maciejewski Kazimierz on 11 lutego 2016

Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski odznaczy prezydent Andrzej Duda legendarnego opozycjonistę Krzysztofa Wyszkowskiego.

W uzasadnieniu podkreślono zasługi jakie Krzysztof Wyszkowski oddał Polsce.

Wyszkowski krzyż wielki

krzysztof-solidarnoc59bc487-ac5bc-do-koc584ca

Krzysztof Wyszkowski był współzałożycielem Wolnych Związków Zawodowych na Wybrzeżu, autorem Deklaracji Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, w której postulował m.in. pokojowe metody walki o założenie niezależnej organizacji reprezentującej rzeczywiste interesy robotników. Uczestnik strajku sierpniowego w Stoczni Gdańskiej im. Lenina w 1980, od 1981 sekretarz redakcji „Tygodnika Solidarność”. Zatrzymany 13 grudnia 1981 r., internowany w stanie wojennym w ZK w Strzebielinku, gdzie prowadził głodówkę protestacyjną; w sierpniu 1982 zbiegł ze szpitala i ukrywał się. Aresztowany 22 lipca 1983, zwolniony na podstawie amnestii. Uczestnik strajków w Stoczni Gdańskiej w maju i sierpniu 1988 jako doradca Komitetu Strajkowego strajku w Stoczni Gdańskiej w 1988.W czasach PRL był wielokrotnie inwigilowany przez funkcjonariuszy SB i zatrzymywany na 48 godzin.

Reporterzy portalu niezalezna.pl często prosili Krzysztofa Wyszkowskiego o komentarz do bieżących wydarzeń politycznych lub zamieszczaliśmy jego publikacje. Doświadczenie, wiedza o polityczny światku, historii i znajomość tajemnic niejednego „autorytetu” są ogromne.

Dlatego korzystamy z okazji, aby przypomnieć niektóre z naszych tekstów dotyczące legendarnego opozycjonisty:

Krzysztof Wyszkowski o „Okrągłym Stole”: Kontrakt, czyli układ czerwonych i różowych pająków ☞ LINK
Krzysztof Wyszkowski o 2016 roku: Nowa władza będzie realizowała patriotyczne marzenia ☞ LINK
Krzysztof Wyszkowski o nocnej zmianie: 4 czerwca 1992 roku elity obroniły postkomunizm ☞ LINK

niezalezna.pl
fot. arch.

Reklamy

Możliwość komentowania ■■ „Za wybitne zasługi” – prezydent Duda odznaczył Krzysztofa Wyszkowskiego została wyłączona