■■ Premier Szydło po spotkaniu z Angelą Merkel

Posted in ■ aktualności, ■ różne, ■ relacje by Maciejewski Kazimierz on 13 lutego 2016

„Droga, którą razem podążamy jest dobrą drogą dla narodu polskiego i niemieckiego”

Niemcy są bardzo ważnym partnerem Polski. Droga, która razem podążamy jest dobrą drogą dla narodu polskiego i niemieckiego. Silna Polska i silne Niemcy, to silna Unia Europejska. – mówiła Beata Szydło w Berlinie podczas wspólnej konferencji prasowej z Angelą Merkel.

Jako pierwsza przemawiała kanclerz RFN Angela Merkel. Jako pierwszy poruszyła temat polskiej mniejszości. Uzgodniłyśmy, że odbędzie się specjalne posiedzenie podczas, którego obywatele mający polskie korzenie będą mogli zabrać głos. Będziemy rozmawiać na temat poprawy sytuacji mniejszości w Polsce i Niemczech – mówiła Merkel.

Kanclerz Niemiec odniosła się tez do problemu tzw. brexitu. Co do Wielkiej Brytanii jesteśmy zgodne z panią premier, że zrobimy wszystko by Wielka Brytania pozostała w Unii. Jeżeli chodzi o wyzwania związane z migracją, to jesteśmy zgodne, że to jedno z największych wyzwań dla Unii. Jako Unia ponosimy odpowiedzialność humanitarną – powiedziała.

Szefowe rządów rozmawiały też o sprawie nielegalnej imigracji do Europy. Pani premier zaproponowała i jesteśmy gotowi to poprzeć, by Polska i Niemcy mogłyby wspólnie zrealizować projekt na terenie Jordanii i Syrii. Cieszę się, że agenda migracyjna jest naszym wspólnym interesem. Cieszę się, że Polska jest gotowa przyjąć pewna liczbę migrantów i będziemy kontynuować rozmowy na temat przyszłości w tej sprawie – powiedziała.
Mówiłyśmy również o Nord Stream i nt. unii energetycznej. Ciesze się, że udało nam się nawiązać bliski bilateralny kontakt – dodała.

Beata Szydło zauważyła, że jest to jej pierwsza wizyta w Berlinie i jest zadowolona z tego spotkania. Dziękuję za przyjęcie i bardzo dobre rozmowy. To moja pierwsza wizyta w Berlinie po ukonstytuowaniu się nowego rządu w Polsce – powiedziała.

Niemcy są bardzo ważnym partnerem Polski, nie tylko jeśli chodzi o gospodarkę, a jest to nasz najważniejszy partner w gospodarce. Droga, która razem podążamy jest dobrą drogą dla narodu polskiego i niemieckiego. Najważniejsze jest to byśmy razem dążyli do wzmacniania i rozwijania Unii Europejskiej, a Polska i Niemcy były ważnymi elementami Unii. Przed nami są niezwykle istotne wyzwania — dodała.

Rozmawialiśmy o relacjach Wielkiej Brytanii i unii Europejskiej. Nasze wspólne stanowisko jest takie, że musimy zrobić wszystko, by Wielka Brytania pozostała w Unii. Dla Polski jest ważne, by te propozycje brytyjskie, które zostały złożone i są w dużej mierze są do zaakceptowania, uwzględniały polską specyfikę i to, że wielu Polaków pracuje w Wielkiej Brytanii i ich prawa zostały zabezpieczone – mówiła szefowa polskiego rządu.

Szydło mówiła też o problemie imigrantów. Chcemy być aktywni, jeśli chodzi o aktywność humanitarną. Przeznaczyliśmy środki finansowe na pomoc Syrii. Polska chce być tak samo aktywnym podmiotem unii jak inne kraje, jak Niemcy. Bardzo się cieszę, że pani kanclerz zgodziła się na moją propozycję wspólnego projektu – powiedziała. Kwestie dotyczące naszych wzajemnych stosunków, to dla nas ważna sprawa. Będziemy o tym rozmawiać podczas posiedzenia naszych rządów. Pozwoliłam sobie również zaprosić panią kanclerz do Polski – zakończyła Szydło.

Następnie obie panie odpowiadały na pytania dziennikarzy. Dla Polski ważna jest kwestia zabezpieczeń dla polskich pracowników w Wielkiej Brytanii – przypomniała Szydło.

Premier Polski odpowiadała też na pytania dotyczące migrantów. Chcemy, aby porozumienie pomiędzy Turcją a Unią zostało wypełnione. Zdajemy sobie sprawę, że temat nie jest łatwy. Dla Polski stały mechanizm rozlokowania migrantów nie jest w tym momencie do zaakceptowania. Myślę, że będziemy jeszcze prowadzić na ten temat dyskusję. Polska chce być aktywnym członkiem w rozwiązywaniu problemów migrantów. Unia musi szukać rozwiązań, które będą jednoczyły wszystkie kraje Wspólnoty. Byłoby źle gdyby kwestia migrantów podzieliła Unię. Ten kryzys, który jest przed nami, jest kryzysem, który musimy wspólnie pokonać – powiedziała.

Angela Merkel wspomniała o potrzebie dyskusji o polskiej mniejszości i polsko-niemieckim traktacie. Pozytywny nastrój zwycięża. Musimy się jednak zastanowić co dalej. Polskie życzenie było takie, by kwestia Polaków żyjących w Niemczech była poruszona. Odbędzie się w tej kwestii spotkanie – powiedziała. Do tej sprawy odniosła się też premier Szydło. Traktat polsko-niemiecki jest rzeczą bardzo wartościową. Musimy pracować nad tym, by to rozwijać. Pani kanclerz zadeklarowała, że będziemy rozmawiać o sytuacji polaków w Niemczech. Bardzo za to dziękuję, bo jest to dla nas bardzo ważna rzecz. Nie ulega dla mnie wątpliwości, że nasze dobrosąsiedzkie stosunki są wielką wartością dla nas i dla Unii europejskiej. Silna Polska i silne Niemcy są gwarantem silnej Unii Europejskiej – powiedziała.

wpolityce.pl
fot. Radek Pietruszka / PAP

Reklama

Możliwość komentowania ■■ Premier Szydło po spotkaniu z Angelą Merkel została wyłączona

%d blogerów lubi to: