■■ UE musi uszczelnić granice

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ, ■ różne by Maciejewski Kazimierz on 16 lutego 2016

Zgodny głos czwórki wyszehradzkiej w sprawie kryzysu imigracyjnego

– Oczekujemy, że najpóźniej podczas marcowego posiedzenia Rady Europejskiej zostaną podjęte decyzje, które pozwolą na realną kontrolę granic zewnętrznych UE oraz na skuteczne działania wspólnoty ograniczające napływ migrantów – powiedziała premier Beata Szydło po zakończeniu poniedziałkowego szczytu Grupy Wyszehradzkiej.

Szefowa polskiego rządu spotkała się w Pradze z premierem Czech Bohuslavem Sobotką, Węgier – Viktorem Orbanem i Słowacji – Robertem Fico.

Kluczem do rozwiązania kryzysu imigracyjnego jest – w opinii rządów państw V4 – „zakończenie konfliktów w Syrii i stabilizacja sytuacji w Libii i Rogu Afryki”. Póki co, społeczność międzynarodowa powinna skupić się na celach realnych do osiągnięcia w obecnej chwili, tj. uzyskaniu kontroli nad przepływami migracyjnymi na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej oraz stworzeniu ram bardziej wszechstronnej polityki migracyjnej – podkreśliła premier.

– Jesteśmy gotowi do wspólnej pracy nad propozycją dotyczącej utworzenia Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej – stwierdziła szefowa polskiego rządu. Jej zdaniem, dla powodzenia przedsięwzięcia konieczna jest ścisła współpraca z Turcją.

Premierzy przyjęli wspólną deklarację w kwestii migracji. – Oczekujemy, że najpóźniej podczas marcowego posiedzenia Rady Europejskiej zostaną podjęte decyzje, które pozwolą na realną kontrolę granic zewnętrznych UE oraz na skuteczne działania wspólnoty ograniczające napływ migrantów – usłyszeli dziennikarze od Beaty Szydło.

Inicjatywa Grupy Wyszehradzkiej zakłada m. in. wsparcie krajów bałkańskich przy uszczelnieniu granic z Grecją w celu wstrzymania przepływu migrantów przez ten kraj na północ. Planowi temu sprzeciwiają się Niemcy.

tvpparlament.pl, pch24.pl
fot. arch. KPRM – Premierzy państw „czwórki”

Reklamy

Możliwość komentowania ■■ UE musi uszczelnić granice została wyłączona