■■ 200 bębnowych granatników rodzimej produkcji trafi do naszej armii

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ różne by Maciejewski Kazimierz on 18 lutego 2016

Zakłady Mechaniczne Tarnów dostarczą Wojsku Polskiemu 200 granatników bębnowych własnej konstrukcji model RPG-40.

Tarnowskie zakłady wygrały w konkurencji z dwoma dostawcami z RPA, dostawcą tureckim oraz innym dostawcą krajowym. Po podpisaniu umowy z Inspektoratem Uzbrojenia MON mają dwa lata na realizację zamówienia. Jak pisze portal Nowa Strategia wybrane losowo egzemplarze broni przejdą państwowe testy w Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia (WITU) w Zielonce. Tarnowskie zakłady dostarczą w ramach zamówienia także naboje ćwiczebne oraz 6 przekrojów broni.

RPG-40 to konstrukcja z 2008 r. opracowana dzięki wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Skarbu Państwa. Magazynek niczym w rewolwerze mieści 6 nabojów-granatów kaliber 40 mm.

Granatnik rewolwerowy – RGP-40

Charakter współczesnych konfliktów zbrojnych w znaczący sposób wpływa na rozwój nowych tendencji konstrukcyjnych w dziedzinie uzbrojenia. Nowa strategia prowadzenia działań militarnych, często związana z wykonywaniem zadań bojowych w terenie zurbanizowanym, w różnych warunkach geograficznych i klimatycznych, powoduje, że współczesny żołnierz musi dysponować nowoczesną i niezawodną bronią, charakteryzującą się dużą precyzją i skutecznością rażenia.

st. sierż. ZS Wojciech BIELECKI  • nowastrategia.org.pl
kresy.pl, fot. militarium75.blogspot.de

Reklamy

Możliwość komentowania ■■ 200 bębnowych granatników rodzimej produkcji trafi do naszej armii została wyłączona