■■ Prezes IPN ujawnia: w dokumentach z szafy Kiszczaka są dwie teczki TW „Bolka”. „Odręczne zobowiązanie do współpracy z SB podpisane: Lech Wałęsa i pokwitowania odbioru pieniędzy” ■■

Posted in ■ aktualności by Maciejewski Kazimierz on 18 lutego 2016

Pozamiatane?!

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej – Łukasz Kamiński – poinformował na konferencji prasowej w siedzibie instytutu o tym, co znajduje się w materiałach znalezionych w domu Czesława Kiszczaka.

Zgodnie z wcześniej przekazanym informacjami, 17 lutego rozpoczęto oględziny akt znalezionych w domu wdowy po gen. Kiszczaku. (…) Na tej paczce była przyklejona koperta zaadresowana do dyrektora archiwum akt nowych — mówił dr Kamiński.

Jak na razie odpieczętowano pierwszy z sześciu pakietów, jakie odnaleziono w domu Czesława Kiszczaka. Jak dodawał Kamiński, w paczce znalazł się także list z kwietnia 1996 roku napisany odręcznie przez Czesława Kiszczaka – zatytułowany „współpraca Lecha Wałęsy z SB”.
List jest odręcznie podpisany przez Kiszczaka. Ale ani list, ani paczki nie zostały wysłane —
podkreślił.

W paczce – jak wynika z relacji Kamińskiego – są zawarte teczka personalna i teczka współpracy TW „Bolek”.

To 90 kart dokumentów, teczka personalna jest w oryginalnych okładkach. Znajdują się dwa spisy zawartości dokumentów i odpowiadają stanowi faktycznemu dokumentów znalezionych w teczce. W teczce personalnej jest odręczne zobowiązanie do współpracy podpisane: „Lech Wałęsa, Bolek”, a także pokwitowania odbioru pieniędzy zaznaczył Kamiński.

Ponadto z okresu 1970-1976 są notatki ze spotkań TW „Bolka” z funkcjonariuszami SB.
Część doniesień pisana jest odręcznie i podpisana pseudonimem „Bolek”. W opinii archiwisty dokumenty są autentyczne —
podkreślił.

Prezes IPN dodał, że na razie spisywana jest zawartość pakietu, a nie analiza historyczna dokumentów. Równolegle do weryfikacji i spisywania dokumentów trwa przeszukanie willi Czesława Kiszczaka na Mazurach.

wpolityce.pl
fot. wPolityce.pl/”Fakty TVN”

Reklamy

Możliwość komentowania ■■ Prezes IPN ujawnia: w dokumentach z szafy Kiszczaka są dwie teczki TW „Bolka”. „Odręczne zobowiązanie do współpracy z SB podpisane: Lech Wałęsa i pokwitowania odbioru pieniędzy” ■■ została wyłączona