■■ Zobacz esbecką teczkę Lecha Wałęsy

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 22 lutego 2016
Nie tylko Polska żyje tajnym archiwum Czesława Kiszczaka. Do IPN, by oglądać akta TW „Bolek” zgłosiło się mnóstwo dziennikarzy. Wśród nich byli również korespondenci zagranicznych tytułów. Akta, które Instytut Pamięci Narodowej zabezpieczył w domu wdowy po szefie komunistycznej bezpieki pojawiają się w internecie.

Od ponad tygodnia na światło dzienne wychodzą nowe informacje związane ściśle z dokumentami IPN przetrzymywanymi przez generała Czesława Kiszczaka.

Okazało się – jeśli wierzyć nowemu informatorowi, że szef komunistycznej bezpieki poukrywał kartony z materiałami w różnych lokalizacjach. O wszystkim informuje „Do Rzeczy”.

Okładka Teczki Pracy Tajnego Współpracownika

fot. Tomasz Adamowicz

„Lech Wałęsa Bolek” – koniec spekulacji

fot. Tomasz Adamowicz

Czterech oficerów Służby Bezpieczeństwa prowadziło Lecha Wałęsę

fot. screen twitter.com/Cenckiewicz

Wiadomo kiedy zaczęła się współpraca Wałęsy z SB

Funkcjonariusz SB informuje o werbunku agenta w grudniu 1970 roku: „w związku z akcją „Jesień 1970 r.” dokonałem doraźnego pozyskania ob. WAŁĘSA LECH s. Bolesława i Feliksy z d. Kamińska ur. 29.09.1943 r. w Popowie pow. Lipno woj. Bydgoszcz, żonaty, elektromechanik, wykszt. zasadnicze. Ps. „BOLEK”

Tysiąc złotych „za współpracę i przekazywanie informacji”.
To słynny „totolotek” Wałęsy?


fot. screen twitter.com/Cenckiewicz

Jest też „arkusz wypłat…” dla tajnego współpracownika

fot. screen twitter.com/Cenckiewicz


fot. Tomasz Hamrat

Tymczasem w IPN udostępniono pierwszą część akt z archiwum Kiszczaka. Sławomir Cenckiewicz opublikował zobowiąznie do współpracy z SB podpisane „Lech Wałęsa Bolek”.

fot. screen twitter.com/Cenckiewicz

Treść zobowiązania:

 Ja niżej podpisany Wałęsa Lech syn Bolesława i Feliksy urodzony 1943 r. w Popowie …. zobowiązuje się zachować w ścisłej tajemnicy treść przeprowadzonych ze mną rozmów z pracownikiem służby bezpieczeństwa. Jednocześnie zobowiązuje się współpracować ze służbą bezpieczeństwa w wykrywaniu i zwalczaniu wrogów PRL. Informację będę przekazywać na piśmie i będą one polegały na prawdzie. Fakt współpracy ze służbą bezpieczeństwa zobowiązuje się zachować w ścisłej tajemnicy i nie ujawniać nawet przed rodziną. Przekazywane informację będę podpisywał pseudonimem „Bolek”.

podpis: Lech Wałęsa „Bolek”

Prokuratorzy i archiwiści pracowali pełną parą by dziennikarze i naukowcy mogli je zobaczyć już dziś.

Wdowa po byłym szefie komunistycznej bezpieki zaniosła do Instytutu Pamięci Narodowej dokumenty dotyczące TW Bolek.
 Zaoferowała ich sprzedaż i określiła cenę – 90 tys. zł. Później usiłowała przekonać, że to pracownicy IPN zaproponowali jej pieniądze za te dokumenty.

CZYTAJ WIĘCEJ: Młody Wałęsa nie widział dokumentów, ale już wie. „Ich wartość jest zerowa”

Z domu Marii Kiszczak policja wraz z IPN zabrała: rękopisy, maszynopisy i zdjęcia – w sumie 6 obszernych pakietów. Są obecnie przeglądane, opisywane i katalogowane przez wybranych historyków i archiwistów IPN.

CZYTAJ WIĘCEJ: Co zabezpieczono u Kiszczaka? Gmyz: Całą teczkę „Bolka” i 50 kg innych akt

niezalezna.pl

Reklama

Możliwość komentowania ■■ Zobacz esbecką teczkę Lecha Wałęsy została wyłączona

%d blogerów lubi to: