■■ Teczka Jaruzelskiego

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 25 lutego 2016

Dla niej IPN wszczął śledztwo ws. szafy Kiszczaka

Powodem wszczęcia śledztwa IPN w sprawie dokumentów ukrywanych przez Kiszczaka nie była sprawa Bolka, lecz TW Wolskiego-Jaruzelskiego – ujawnił na Twitterze dziennikarz „Do rzeczy” Cezary Gmyz. Według IPN dysponował informacją, że Kiszczak jest w posiadaniu teczki Jaruzelskiego, który był kapusiem Informacji Wojskowej.

Wejście i przeszukanie domu Czesława Kiszczaka było możliwe właśnie w ramach tego prowadzonego od 2015 r. śledztwa. IPN podejrzewał, że Kiszczak przechowuje nielegalnie dokumenty – przypuszczać można było dotąd, że chodzi np. o akta Lecha Wałęsy. Jednak zdaniem Cezarego Gmyz IPN dysponował informacją, że Kiszczak jest w posiadaniu teczki Jaruzelskiego, który był konfidentem Informacji Wojskowej.

Dlaczego teczka Jaruzelskiego miałaby być u Kiszczaka? Już w 2010 r. „Gazeta Polska” pisała, powołując się na dokumenty niemieckiego komunistycznego wywiadu Stasi:

Rozwój ścisłych związków pomiędzy gen. broni Kiszczakiem i gen. armii Jaruzelskim rozpoczął się w początku lat 50., gdy tow. Jaruzelski był oficerem wykładającym w wojskowej Akademii Sztabu Generalnego. Towarzysz Kiszczak był w tym czasie kapitanem odpowiedzialnym za ochronę kontrwywiadowczą na tej uczelni. W roku 1952 tow. Jaruzelski został pozyskany przez kpt. Kiszczaka jako „nieoficjalny współpracownik”, przez niego zaprzysiężony i wykorzystany do wykonania zadań kontrwywiadowczych. Współpraca została oceniona jako bardzo aktywna i wartościowa.

Gdy w końcu roku 1952 ówczesny Szef Głównego Zarządu Politycznego WP, gen. Kazimierz Witaszewski zażądał zwolnienia tow. Jaruzelskiego z armii z powodu burżuazyjnego pochodzenia, tow. Kiszczak postarał się o odpowiednie dowody na nadzwyczaj pozytywną postawę i nastawienie tow. Jaruzelskiego do [komunistycznego] państwa i armii.

W kolejnych latach istniały już zawsze ścisłe związki pomiędzy towarzyszami Kiszczakiem i Jaruzelskim. Zwłaszcza w okresie kierowania przez gen. broni Kiszczaka wywiadem polskiej armii zaopatrywał on gen. armii Jaruzelskiego i jego rodzinę w zagraniczne towary, które pozyskiwał jako podarunki od działających zagranicą attachés wojskowych.

Szczególnie ścisły związek istnieje pomiędzy żonami generałów Jaruzelskiego i Kiszczaka, który przyczynia się do tego, że związki obu rodzin pozostają nienaruszone.

niezalezna.pl
fot. Piotr Kowalczyk / newspix.pl

Reklamy

Możliwość komentowania ■■ Teczka Jaruzelskiego została wyłączona