■■ Zbiórka podpisów pod apelem o odebrane orderów funkcjonariuszom PRL-u

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 26 lutego 2016

Ruszyła obywatelska inicjatywa zbierania podpisów pod apelem do prezydenta w sprawie odebrania orderów nadanych bezprawnie funkcjonariuszom PRL–u.

Domagają się tego historycy i kombatanci, a prawnicy deklarują pomoc Kancelarii Prezydenta w weryfikacji niegodnie przyznanych odznaczeń Virtuti Militari – poinformował „Nasz Dziennik”. Eksperci podkreślają, że odebrać jak i nadać odznaczenie można także pośmiertnie.

W liście, skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy znajduje się wniosek o odebranie orderu Virtuti Militari mordercom, m.in. mjr Mariana Bernaciaka „Orlika”, żołnierza Podziemia Niepodległościowego – mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości Michał Dworczyk.

– We wniosku również kierujemy prośbę o zweryfikowanie wszystkich przyznanych orderów Virtuti Militari przez władze komunistyczne, ponieważ do dzisiaj te odznaczenia posiadają osoby, które otrzymały je wyłącznie za walkę z Podziemiem Niepodległościowym. Wtedy nazywało się to za walkę z bandami reakcyjnego podziemia, a ich ofiary cały czas nie są w sposób dostateczny upamiętnione. Zbliża się 1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To będzie świetna okazja, żeby podpisać się pod takim apelem. Chcemy w najbliższym tygodniu zebrać 50 tys. podpisów. Będą one zbierane, m.in. 28 lutego w 170 miastach w całej Polsce, gdzie odbywają się Biegi Tropem Wilczym – podkreśla Michał Dworczyk.


My, niżej podpisani zwracamy się z apelem do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzej Dudy o odebranie Orderów Virtuti Militari żołnierzom reżimu komunistycznego odznaczonym za udział w akcji przeciwko polskiemu podziemiu niepodległościowemu w wyniku której poniósł śmierć mjr Marian Bernaciak ps. Orlik. Mjr Bernaciak był bohaterem walk z niemieckim najeźdźcą oraz komunistycznym okupantem. Kierował się zawsze honorem żołnierza polskiego oraz wiernością Ojczyźnie. Przypadająca w tym roku 70-ta rocznica jego śmierci w sposób symboliczny zobowiązuje do weryfikacji wszystkich odznaczonych przez władze komunistyczne tym najwyższym polskim orderem bojowym.

Podpis można złożyć także na stronie www.tropemwilczym.pl

Kancelaria Prezydenta – jak dowiedział się „Nasz Dziennik” – prowadzi działania w sprawie odebrania orderów Virtuti Militari nadanych w czasach PRL. Ma w tym pomóc przygotowana w 2008 r. lista pond stu nazwisk. Sporządził ją Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

„Nasz Dziennik”, Radio Maryja
fot. wikipedia.org

Reklamy

Możliwość komentowania ■■ Zbiórka podpisów pod apelem o odebrane orderów funkcjonariuszom PRL-u została wyłączona