■■ Jak montowano Okrągły Stół?

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 27 lutego 2016

„Taśmy z Magdalenki” po raz pierwszy w całości

Materiały, które przez ok 25 lat przeleżały w archiwum, a opinii publicznej udostępniane były jedynie we fragmentach, wreszcie zostały ujawnione. Okazuje się, że Służba Bezpieczeństwa zgromadziła ponad pięć godzin filmów z rozmów przygotowujących Okrągły Stół.

W 2015 r. na zlecenie Biura Edukacji Publicznej IPN został przygotowany film dokumentalny pod tytułem „Taśmy z Magdalenki”. Reżyserem dokumentu jest Cezary Gmyz, a autorem scenariusza prof. Antoni Dudek. W materiale filmowym zostały wykorzystane nagrania z rozmów władz państwowych PRL z przedstawicielami NSZZ „Solidarność”, odbywające się w wilii przy ul. Zawrat oraz w ośrodku konferencyjnym MSW w Magdalence – archiwalia te znajdują się w zbiorach BUiAD IPN.

Przed filmem w ramach wprowadzenia do tematu jest ok 10 minutowa rozmowa z prof. dr. hab. Antonim Dudkiem. na temat filmu: Taśmy z Magdalenki oraz materiałów esbeckich z rozmów w ośrodku konferencyjnym w Magdalence.

Okazuje się, że Służba Bezpieczeństwa nagrała ponad pięć godzin materiału filmowego z rozmów przygotowujących kompromis Okrągłego Stołu. Pikanterii całej sprawie dodaje jednak fakt, że przez prawie ćwierć wieku materiał ten spoczywał w archiwum i udostępniany jedynie w krótkich fragmentach. Dopiero w 2013 roku o esbeckie taśmy spoczywające w TVP upomniał się Instytut Pamięci Narodowej.

W ten właśnie sposób do IPN trafiły „Taśmy z Magdalenki”.


niezalezna.pl
fot. arch. IPN

Reklama

Możliwość komentowania ■■ Jak montowano Okrągły Stół? została wyłączona

%d blogerów lubi to: