■■ Wiktor Orban: Europa pokornie błaga Turcję o pomoc, bo sama nie potrafi ochronić swoich granic

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 28 lutego 2016

Wiktor Orban ostrzega, że bezpieczeństwo Europy jest zagrożone, a Unia stała się w niebezpieczny sposób zależna od Turcji.

W wywiadzie udzielonym niemieckiemu dziennikowi „Bild” premier Węgier zarzuca też Brukseli łamanie umów, a Niemcom arogancję.

– Pokornie błagamy pana Erdogana – w zamian za pieniądze i obietnice – o bezpieczeństwo naszych granic, bo sami nie potrafimy ich ochronić – powiedział „Bildowi” Wiktor Orban, dodając, że polityka ta czyni „bezpieczeństwo i przyszłość Europy zależnymi od dobrej woli Turcji”.

Premier sprzeciwia się takiemu ujęciu rzeczy i sam, jak przekonuje, ma zawsze na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo Węgier. – Nie chcemy dzielić, ale chronić naszych obywateli. Oznacza to, że nie chcemy, by przybywali do nas imigranci – wskazał, tłumacząc politykę zamkniętych granic.

Premier Węgier stwierdził też, że pomysł zawarcia z Turcją umowy o odsyłaniu do jej granic imigrantów jest „iluzją””. – Żadne państwo UE nie może i nie chce tego tak naprawdę wcielić w życie – ocenił Orban. Polityk skrytykował też europejską politykę imigracyjną, stwierdzając, że kierownictwo UE prezentuje „kulturę łamania umów”. – Kryteria z Maastricht, Schengen, Dublin – to już nie obowiązuje – zauważył.

Orban przyznał też, że obecnie trudno rozmawia się z Berlinem, bo głos niemieckiego rządu jest „szorstki, grubiański i agresywny”. Węgry, jak podkreślił Orban, nie są jednak Niemcom nic winne i nie zamierzają ich „we wszystkim ich naśladować”. – Niemiecka polityka imigracyjna nie jest bezalternatywna – stwierdził. Orban nie chciał mówić przy tym o „dyktacie Niemiec”, powiedział jednak, że Niemcy „są w Europie potęgą” a „presja z Berlina ma siłę”.

Premier Węgier był też pytany o znaczenie Grupy Wyszehradzkiej. Zapewnił, że sojusz w Europie Środkowej jest „wspólnotą losów” na śmierć i życie. Dodał też, że Węgry łączą szczególne więzi historyczne z Polską i dziś Wielu Węgrów byłoby gotowych przelać za Polskę krew, a wielu Polaków – za Węgry.

„Frankfurter Allgemeine Zeitung”, „Zeit Online”, pch24.pl
fot. REUTERS / FORUM

Reklama

Możliwość komentowania ■■ Wiktor Orban: Europa pokornie błaga Turcję o pomoc, bo sama nie potrafi ochronić swoich granic została wyłączona

%d blogerów lubi to: