■■ Henryk Jagielski: żądam odszkodowania od Wałęsy

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 1 marca 2016

Lech Wałęsa nazwał byłego działacza opozycji w czasach PRL oraz współorganizatora strajku w Stoczni Gdańskiej agentem.

– Niech pokaże na mnie papiery – mówi Onetowi Henryk Jagielski.
Sprawę składa do sądu i żąda od byłego prezydenta publicznych przeprosin i odszkodowania.

Henryk Jagielski przyznaje, że został zarejestrowany w latach 60. jako TW ps. Rak. Dowiedział się jednak o tym, po wielu latach od Sławomira Cenckiewicza, gdy ten zbierał materiał do książki. – Nigdy na nikogo nie donosiłem i nigdy nie wziąłem żadnych pieniędzy – mówi dziś reporterce Onetu.

– Nie ma na mnie ani jednej linijki. Nigdy w życiu na nikogo nie doniosłem i ten człowiek jest chyba psychicznie chory, jeśli tak mówi. Mści się za to wszystko. Ale ja na to nie pozwolę – oświadcza Henryk Jagielski. Jak mówi, nie od razu zdecydował się na złożenie pozwu do sądu. – Mam już ponad 80 lat, ale nie mogę pozwolić na to, żeby mnie ktoś opluwał. Nie chcę umrzeć z łatką zdrajcy. Dlatego w sądzie będę żądał prawdy i odszkodowania. To nie ja donosiłem tylko on – mówi o Lechu Wałęsie.

Jagielski nie wie jeszcze, o jaką kwotę będzie walczył. Mówi też, że nie spodziewa się od Lecha Wałęsy przeprosin. – To jest człowiek bez honoru. Nawet na wiec dla jego poparcia nie poszedł, tylko wysyłał żonę – dodaje Henryk Jagielski.

Tymczasem Lech Wałęsa, podczas dzisiejszej konferencji prasowej, powiedział, że nie wyklucza, iż pozwie Instytut Pamięci Narodowej. Były prezydent tłumaczył, że IPN pokazał światu dokumenty TW Bolka bez ekspertyzy i badań grafologicznych i tym samym zniszczył jego dobre imię. – Opluł mnie w całym świecie. Mogli powiedzieć, że mamy dokumenty, ale sprawdzamy – powiedział. Lech Wałęsa nie określił, kiedy ewentualnie złoży sprawę do sądu.

Katarzyna Kołodziejska • wiadomosci.onet.pl/trojmiasto
fot. Radek Pietruszka / PAP – Henryk Jagielski

Reklamy

Możliwość komentowania ■■ Henryk Jagielski: żądam odszkodowania od Wałęsy została wyłączona