■■ Współpracownicy komunistycznej bezpieki będą musieli opuścić USA?

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 1 marca 2016

Środowiska polonijne apelują o to do amerykańskich władz

Tajni współpracownicy PRL-owskich służb specjalnych mieszkający w Stanach Zjednoczonych, po ich ujawnieniu, mogą ponieść większe konsekwencje niż ci, którzy pozostali w kraju — informuje portal dziennik.com.

Już w 2008 roku było głośno o apelach przedstawicieli Polonii amerykańskiej do amerykańskich władz o to, by osądziły lub wydaliły z kraju osoby współpracujące z komunistycznymi.

Już w tej chwili amerykańskie służby specjalne, prokuratura, ministerstwo sprawiedliwości, urząd imigracyjny oraz część kongresmanów otrzymują zapytania oraz petycje od niektórych środowisk polonijnych w sprawie byłych agentów komunistycznych. W pismach tych pojawia się żądanie, by po przekazaniu stronie amerykańskiej dokumentów z IPN, świadczących jednoznacznie o czyjejś współpracy z komunistycznymi służbami specjalnymi, osoba ta postawiona została przed amerykańskim sądem i albo skazana, albo deportowana z USA, jako prowadząca działalność przestępczą na terenie USA (współpraca z obcym wywiadem) — pisał w 2008 roku dr Marek Ciesielczyk na portalu salon24.pl

Ujawniony niedawno przypadek oficera polskiego Biura Ochrony Rządu, który współpracował z niemieckim wywiadem czy też polskiego dyplomaty w ONZ, który współpracował z wywiadem rosyjskim, pokazują, iż niezwykle ważnym dla bezpieczeństwa państwa jest ujawnienie nazwisk jak największej liczby byłych agentów komunistycznych. Teraz bowiem mogą być szantażowani przez inne wywiady (znające ich przeszłość) i zmuszani do współpracy z nimi — podkreślał politolog.

Teraz, po kilku latach, sprawa odżyła. Czy środowiska polonijne, przy wsparciu władz państwowych, znajdą zrozumienie u amerykańskich władz? Trudno wyobrazić sobie, że osoby współpracujące ze służbami wrogo nastawionymi do Stanów Zjednoczonych miałyby być teraz beneficjentami rozwoju USA.

dziennik.com, salon24.pl, wpolityce.pl
fot. ipn.gov.pl

Reklamy

Możliwość komentowania ■■ Współpracownicy komunistycznej bezpieki będą musieli opuścić USA? została wyłączona