■■ Elżbieta Morawiec: Smycz w rękach SB

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 3 marca 2016

to była zdrada tych milionów w Solidarności, które Lechowi zaufały

Na początek wyznanie. Jak miliony członków „S” ufałam Lechowi Wałęsie, wierzyłam mu, jego talentom przywódczym. Jak miliony Polaków (i Amerykanów), 15 listopada 1989 roku, kiedy w Kongresie Stanów Zjednoczonych wypowiadał historyczne słowa: „My, naród…”, płakałam ze wzruszenia i dumy. Ale nastała noc z 4 na 5 czerwca 1992, zamknięta w filmie „Nocna zmiana”, kiedy Wałęsa, przy współpracy kilku ugrupowań, jak on zagrożonych efektami lustracji przeprowadzonej przez Antoniego Macierewicza (w nocnej naradzie brał udział lider KLD Donald Tusk) zadecydował – rząd Jana Olszewskiego trzeba obalić. Co nastąpiło, przynosząc dramatyczne konsekwencje dla Polski. To już nie była zdrada wobec własnych, najbliższych towarzyszy, zawarta w donosach z lat 1970–76, to była zdrada tych milionów w Solidarności, które Lechowi zaufały.

Ikona czy Wielki Hamulcowy

To, co napiszę teraz, mieści się w sferze politycznych domniemań, wysnutych wszakże z faktów. Jedno domniemaniem nie jest – cała prezydentura Wałęsy była dotrzymywaniem kontraktu zawartego z komunistami przy Okrągłym Stole i w Magdalence, o której Bronisław Geremek mówił lapidarnie: „pacta sunt servanda”. Czy poza smyczą z Magdalenki była jeszcze inna smycz, ta w rękach SB? To sfera dopuszczalnych domniemań. Ale wystarczy się przyjrzeć działaniom Wałęsy w latach prezydentury, aby się nad tym zastanowić.

Gdyby nie przytomność umysłu premiera Jana Olszewskiego mielibyśmy dziś w Polsce – na miejscu wyprowadzanych wojsk Armii Czerwonej, w ich bazach, spółki handlowe rosyjskie (czyli dobrze umocowaną agenturę). Wałęsa w Moskwie już miał wyrazić na to zgodę, ale telefon z Warszawy, po interwencji premiera Olszewskiego, zablokował sprawę.

Podczas puczu Janajewa w Moskwie Wałęsa spieszył z listem do puczysty! A potem „wspierał lewą nogę”, zgłaszał absurdalne (obliczone na rozbicie NATO) pomysły z NATO-bis. Fatalna prezydentura Wałęsy (w sposób zmierzony czy nie) otworzyła komunistom powrót do władzy, w tym 10-letniej prezydentury Kwaśniewskiego.

Cały artykuł w najnowszym numerze „TS” (10/2016)

Elżbieta Morawiec • tygodniksolidarnosc.com
fot. T. Gutry

Reklamy

Możliwość komentowania ■■ Elżbieta Morawiec: Smycz w rękach SB została wyłączona