■■ Akta bezpieki dostępne online

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 12 marca 2016

… w Czechach

W tej kwestii polski IPN może brać przykład z Czechów.
Za naszą południową granicą ogromna ilość dokumentów tamtejszej komunistycznej SB została już w pełni zdigitalizowane i jest dostępna dla wszystkich online.

Łatwy i pełny dostęp do akt dawnej bezpieki
– Czesi od dziś mogą przeglądać akta komunistycznej służby bezpieczeństwa z domowego komputera. Możliwość taką stworzył Instytut Badania Reżimów Totalitarnych.

Powszechnie dostępne są teraz dokumenty dotyczące pracy czechosłowackiej służby bezpieczeństwa. Na stronach internetowych czeskiego Instytutu Badania Reżimów Totalitarnych dostępnych jest ponad 300 tysięcy skanów dokumentów. Naukowcy na początek wybrali najciekawsze oraz te, o które Czesi zwracali się najczęściej. Jednak już teraz pracownicy przygotowują kolejne 17 kilometrów tomów akt.

Poza dokumentami pisanymi w elektronicznym archiwum można znaleźć również fotografie, na przykład dokumentujące budowę muru berlińskiego, wykonane z balonu szpiegowskiego. Wprawdzie dostęp do akt jest nieograniczony, jednak wymaga rejestracji, ponieważ w internecie znajdują się dokumenty zawierające dane osobowe, których nie wolno udostępniać anonimowo.

IAR, fronda.pl
fot. ADRIAN GRYCUK/WIKIPEDIA/CC BY-SA 3.0 PL

Reklamy

Możliwość komentowania ■■ Akta bezpieki dostępne online została wyłączona