■■ Czy Niemcy czeka polityczne trzęsienie ziemi?

Posted in ■ aktualności, ■ różne by Maciejewski Kazimierz on 5 kwietnia 2016

Już w przyszłym roku Merkel może pożegnać się z fotelem kanclerza, a niemiecka polityka może otrzymać zdecydowanie bardziej prawicowy wektor.

Wszystko za sprawą jednego człowieka. Horst Seehofer, premier Bawarii i szef bawarskiej CSU, rozważa utworzenie ogólnoniemieckiej partii. Jak dotąd CSU to lokalna, bawarska wersja CDU. Politycy CSU rzadzą swoim landem, ale ich znaczenie w federalnym Bundestagu jest niewielkie.

Sondaże wskazują jednak, że jeżeli CSU oddzieliłaby się od CDU i startowała w wyborach krajowych, mogłaby zanotować świetny, 20-procentowy wynik. W takim wypadku CDU zyskałaby 23 procent. A zatem w koalicji z CDU obie partie miałby łącznie tak wysoki wynik, że nie musiałby dogadywać się z lewicą.

To oznaczałoby wykluczenie z niemieckiego rządu elementów czerwonych. Co więcej, CSU jest w takich kwestiach jak imigracja o wiele bardziej zdroworozsądkowa, niż CDU. Ewentualne przejście partii Seehofera na poziom federalny oznaczałoby zatem wielkie zmiany.

Sam Seehofer mówi oficjalnie, że w tej chwili nie rozważa podobnego kroku. Jeżeli jednak analizy jego partii będą mówiły jasno, że tworząc federalną CSU mógłby zyskać zdecydowanie większą władzę, wszystko może się zmienić.

fronda.pl

Reklama

Możliwość komentowania ■■ Czy Niemcy czeka polityczne trzęsienie ziemi? została wyłączona

%d blogerów lubi to: