✈★ Rosyjski samolot wojskowy nad Polską

Posted in ■ aktualności, ■ różne by Maciejewski Kazimierz on 12 kwietnia 2016

Kontroluje wojskową infrastrukturę

Okazuje się, że w najbliższych dniach nad polską latać będzie rosyjski samolot AN-30, który prowadzi misję kontroli polskiej infrastruktury wojskowej. Rosjanie działają w oparciu o zapisy Traktatu o Otwartych Przestworzach.

Jak informuje RMF FM Rosjanie będą prowadzić swoją misję do piątku. W tym czasie przemierzą dystans do 1400 kilometrów i z powietrza skontrolują polską infrastrukturę wojskową.

Traktat o Otwartych Przestworzach został zawarty 24 marca 1992 roku w Helsinkach. Głównym elementem porozumienia jest zwiększenie poprzez obserwację z powietrza otwartości i przejrzystości działań wojskowych podejmowanych przez państwa-strony. Roczne plany określają ilość lotów obserwacyjnych, które każde z nich ma prawo wykonać nad terytorium innych państw lub obowiązek przyjąć nad własnym terytorium. Porozumienie ma na celu ułatwienie nadzór nad przestrzeganiem postanowień już istniejących i przyszłych porozumień rozbrojeniowych. Traktat wprowadza także możliwość wykorzystania do obserwacji rejonów zagrożonych klęskami ekologicznymi lub do nadzoru realizacji międzynarodowych porozumień o ochronie środowiska naturalnego.

Polska uznaje Traktat o Otwartych Przestworzach za istotny instrument budowy zaufania między państwami, a w konsekwencji wzmacniania systemu bezpieczeństwa europejskiego i bezpieczeństwa naszego kraju. Popieramy wnioski akcesyjne innych państw o przystąpieniu do tego reżimu kontroli zbrojeń. Zachęcamy inne państwa, szczególnie spoza OBWE, do zawierania dwustronnych i wielostronnych porozumień wzorowanych na Traktacie o Otwartych Przestworzach

– czytamy na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

To właśnie na mocy Traktatu rosyjskie wojsko będzie prowadzić kontrolę polskiej infrastruktury wojskowej podczas obserwacji z powietrza. Rosjanom w czasie misji mają towarzyszyć na pokładzie również polscy żołnierze.

msz.gov.pl, RMF FM, niezalezna.pl
fot. mil.ru

Reklama

Możliwość komentowania ✈★ Rosyjski samolot wojskowy nad Polską została wyłączona

%d blogerów lubi to: