■■ Blamaż Kukiza

Posted in ■ aktualności, ■ różne by Maciejewski Kazimierz on 15 kwietnia 2016

Chciał ograć PiS, a sam się „zakiwał”. Stracił Morawieckiego i rozbił klub.
I po co to było?

Głosowanie nad powołaniem nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego zostało wyreżyserowane przez opozycję. Ale spektakl wymknął się z rąk reżyserom i z politycznego dreszczowca wyszła groteska. Blamaż w największym stopniu dotknął Pawła Kukiza.

Kukizowcy postanowili zagrać na nosie PiS-owi. Zauważyli, że posłowie rządowego ugrupowania podeszli lekceważąco do czwartkowego głosowania – sporej grupy nie było na sali obrad. Wykorzystując sytuację ludzie Kukiza – nie bacząc na własne deklaracje, że nie będą wchodzić w układy – naprędce dogadali się z Platformą, Nowoczesną i PSL, by wspólnie nie brać udziału w głosowaniu. W tym celu wystarczyło nie włożyć karty do urządzenia liczącego głosy.

Do czego ten numer był potrzebny Kukizowi? Muzyk-polityk chce koniecznie uciec od etykietki przystawki PiS. Postanowił pokazać, że potrafi sprytnie grać z PO i Nowoczesną, a ugrupowanie rządowe nie może „w ciemno” uważać go za sprzymierzeńca.

Akcja okazała się niewypałem, bo znacznej grupie posłów Kukiz‘15 nie spodobała się zagrywka realizowana na spółkę z Grzegorzem Schetyną i Ryszardem Petru. Komu najbardziej na niej zależało widać było po absurdalnej reakcji Platformy na wynik głosowania. Wpadli w taką euforię, że nawet nie zauważyli fiaska zagrywki.

Skończyło się na chaosie spotęgowanym wpadką Kornela Morawieckiego, przeciwnika „ustawki z głosowaniem”, który zamiast osobiście zagłosować, poprosił o naciśnięcie guzika siedzącą po sąsiedzku posłankę.

Morawieckiego chciano za ten incydent „zawiesić” w klubie, więc ujął się honorem i sam odszedł z ugrupowania. Nie wiadomo jeszcze jakie retorsje spotkają innych zbuntowanych posłów Kukiz‘15.

Bilans dla Kukiza? Stracił najwybitniejszą postać swego ugrupowania i rozbił klub. Najwyraźniej ma ambicję zostać głównym rozgrywającym w Sejmie, potrafiącym dryblować między rządem a opozycją. A wyszło jak wyszło – brawurowa „kiwka” skończyła się blamażem. Kukiz chce być Leo Messim polskiej polityki, ale nie zauważył, że mistrz z Barcelony jest obecnie bez formy. Też dużo kiwa, a bramek nie strzela.

Jerzy Kubrak • wpolityce.pl
fot. Tomasz Gzell / PAP

Reklama

Możliwość komentowania ■■ Blamaż Kukiza została wyłączona

%d blogerów lubi to: