■■ Żegnamy bohatera! Ostatnia droga mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” ■■

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 22 kwietnia 2016

W niedzielę, 24 kwietnia w Warszawie odbędą się uroczystości pogrzebowe śp. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

Dziś od godz. 9.30 do godz. 15.55, w łódzkiej archikatedrze można oddać cześć szczątkom majora. Transmisja on-line z uroczystości na vod.gazetapolska.pl.

Szczątki żołnierza Armii Krajowej odnalazł zespół pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka z IPN wiosną 2013 r. podczas prac ekshumacyjnych na terenie Kwatery „Ł”. Symboliczny grób Zygmunta Szendzielarza znajduje się w Panteonie – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na warszawskich Powązkach Wojskowych. „Łupaszka” przez dziewięć lat walczył o wolną Polskę. Najpierw z Niemcami, później z Sowietami. Zginął, zamordowany 8 lutego 1951 w więzieniu na Rakowieckiej.

ZAPRASZAMY NA TRANSMISJĘ UROCZYSTOŚCI W ŁODZI oglądaj

Poniżej publikujemy szczegółowy plan uroczystości:

Piątek, 22 kwietnia
od godz. 10:00 w archikatedrze indywidualnie będzie można oddać hołd Bohaterowi. Czuwaniu przy trumnie towarzyszyć będą uczniowie i studenci łódzkich szkół i uczelni. Będzie także możliwość wpisania się do księgi kondolencyjnej.

godz. 12:00 – Spotkanie z rodziną mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. W ramach organizowanego przez Archidiecezję Łódzką uroczystego pożegnania mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, odbędzie się spotkanie z rodziną Majora – jego siostrzenicą Haliną Morawską i jej wnuczką Agnieszką. Poprowadzi je dr Tomasz Toborek, kierownik Referatu Badań Naukowych OBEP IPN w Łodzi.

godz. 16:00 –Pod przewodnictwem Księdza Biskupa Marka Marczaka, Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Łódzkiej, z udziałem kleryków WSD zostaną odprawione Nieszpory żałobne

godz. 16.45 – nastąpi wyprowadzenie z bazyliki archikatedralnej doczesnych szczątków Majora „Łupaszki”.

Sobota, 23 kwietnia
przewiezienie szczątków ś.p. mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” do Warszawy.

Podczas łódzkiego pożegnania Bohatera wartę honorową przy trumnie pełnić będą żołnierze, przedstawiciele organizacji patriotycznych, związków i służb mundurowych. Szkoły zaprezentują patriotyczne programy. 22 kwietnia o godz. 17.30 w sali wydziału duszpasterstwa młodych (ul. Skorupki 13) odbędzie się spotkanie z rodziną mjr. Łupaszki – jego siostrzenicą Haliną Morawską i jej wnuczką Agnieszką oraz z szefem Fundacji Niezłomni – Wojciechem Łuczakiem. Spotkanie poprowadzą pracownicy łódzkiego oddziału IPN.

Przed łódzką archikatedrą można oglądać już wystawę szczecińskiego oddziału IPN zatytułowaną: „Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu… Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego”.

vod.gazetapolska.pl, niezalezna.pl, archidiecezja.lodz.pl, niezalezna.pl
fot. @Stream1TV

Reklama

Możliwość komentowania ■■ Żegnamy bohatera! Ostatnia droga mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” ■■ została wyłączona

%d blogerów lubi to: